submenu
content

Minister Elżbieta Rafalska w programie „Rzecz o Polityce”, portal internetowy rp.pl, 18 stycznia 2017 r.

18-01-2017

- Brak twardych danych, przekonujących o tym, że odpływ kobiet z rynku pracy jest spowodowany przez program „Rodzina 500 plus” – powiedziała minister Elżbieta Rafalska. – Trend pewnej bierności zawodowej kobiet notujemy od 2014 r.  Wśród nich znajdują się osoby bezdzietne, oraz – na co zwracał uwagę ostatni raport NBP – rezygnujące z pracy by poświęcić się opiece nad starszym członkiem rodziny. Minister zwróciła też uwagę, że firmy, dające podwyżki, nie obawiają się tego zjawiska.

 

Zdaniem minister Rafalskiej największym ryzykiem było samo wdrożenie programu. Został on przyjęty po 100 dniach pracy rządu i wdrożony po miesięcznym vacatio legis. Udało się dzięki dobrej współpracy międzyresortowej, zagwarantowaniu jego finansowania i współpracy z samorządami. – Za którą zresztą dobrze zapłaciliśmy – podkreśliła minister. Było to zadanie zlecone rządu, zatem gminy otrzymały dwuprocentową prowizję od każdej wydanej decyzji. – Przy świadczeniach rodzicielskich prowizja wynosiła jedynie 30 zł i jakoś samorządy nie protestowały – przypomniała minister Rafalska.

 

Jeśli chodzi o ocenę skutków programu, to z pewnością już można powiedzieć, że dzięki niemu w znacznym stopniu spadło ubóstwo, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych. NFZ zarejestrował wzrost ciąż, choć – jak dodała minister – 9 miesięcy to zbyt krótki okres, by rzetelnie ocenić jego wpływ na demografię. Z podobnych przyczyn trudno jeszcze ocenić jego całościowy wpływ na gospodarkę, chociaż wyraźnie było widać ożywienie w wielu branżach.

 

Rodzice bardzo rozsądnie gospodarowali pieniędzmi: spłacali długi komunalne, kupowali wyprawki szkolne, remontowali mieszkania, opłacali zajęcia pozalekcyjne, wyjeżdżali całymi rodzinami na wakacje. – Nie potwierdziły się obawy o nagminne marnotrawienie środków – mówiła minister.

 

Program w tym roku będzie kosztować 23 mld zł, więcej, niż w poprzednim, ale będzie trwał pełne 12 miesięcy. – Pieniądze na ten cel są zapisane w przyjętym budżecie, więc wszyscy uprawnieni je dostaną – zapewniła minister Elżbieta Rafalska.

 

Oceniając najważniejsze zadania resortu na 2017 r. minister Elżbieta Rafalska wymieniła działania na rynku pracy – choć tu sytuacja jest dobra, to niezbędne są pewne zmiany, wprowadzenie programu „Za życiem”, poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych oraz orzecznictwa w tej dziedzinie, a także przegląd emerytalny. 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: