submenu
content

Minister Elżbieta Rafalska w TVP Info, 27 stycznia 2017 r.

27-01-2017

W listopadzie 2016 r. urodziło się w Polsce o 5 tys. dzieci więcej, niż w takim samym okresie roku 2015. To wzrost o 17 proc. - Ten trend się utrzymuje, o czym świadczą informacje z porodówek, szkół rodzenia czy rozmowy z rodzicami – mówiła minister Rafalska. – Spodziewamy się, że w tym roku urodzin będzie jeszcze więcej. Nadmieniła, że wzrost jest większy, niż prognozowany w ocenie skutków regulacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

 

- Mimo mroźnej zimy bociany nie odleciały z Polski do ciepłych krajów. Cieszę się, że rodziny są coraz liczniejsze –skomentowała wzrost narodzin minister Rafalska.

 

Kolejne dane pokazują wzrost oszczędności Polaków.– Jedynie 32 proc. pobierających świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” wydaje wszystko na bieżące potrzeby – powiedziała minister. – Dziś rodziny myślą długofalowo: remontują mieszkania czy oszczędzają.

 

Minister Rafalska przypomniała, że nie ma statystyk, świadczących o dezaktywizacji zawodowej kobiet. Bierność zawodowa z przyczyn rodzinnych dotyczy w równym stopniu kobiet bezdzietnych i jest często spowodowana opieką nad starszymi członkami rodziny.

 

Jako pochopne i nierozważne oceniła minister Rafalska żądania od pracowników sieci Auchan oświadczeń o pobieraniu świadczeń z programu „Rodzina 500 plus”. – O tym co prawda decydują wewnętrzne regulaminy zakładowe, ale  gromadzenie takich informacji pod groźbą zwolnienia z pracy jest niewłaściwe – mówiła. Podała przykład jednej z sieci handlowych, w której zasady wypłat z funduszy socjalnych zostały ustalone w drodze negocjacji ze związkami zawodowymi.

 

Minister Rafalska poinformowała także o zmianach, czekających Kartę Dużych Rodzin: wybór nowego operatora, pozyskującego partnerów do programu, przyjmowanie wniosków online, możliwość zastąpienia plastikowej karty aplikacją telefoniczną czy rozszerzenie oferty na mniejsze miejscowości.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: