submenu
content

Minister Elżbieta Rafalska w programie „Jeden na jeden”, TVN 24, 1 lutego 2017 r.

01-02-2017

- Program „Maluch plus” nie jest plagiatem. To kontynuacja i rozwinięcie programu „Maluch”, funkcjonującego od 2011 r. – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

 

Program został rozszerzony i w edycji 2017 dodano nowy moduł, pozwalający ubiegać się o środki na zakładanie i modernizację miejsc opieki również podmiotom prywatnym - dotychczas przysługiwały one wyłącznie placówkom gminnym).

 

- Program „Maluch plus” nie jest jedyną możliwością uruchomienia miejsca opieki nad małymi dziećmi czy pozyskania na to środków – mówiła minister Rafalska. Zainteresowani mogą ubiegać się o fundusze w ramach regionalnych programów operacyjnych w nowej perspektywie finansowej UE, wynoszącej w latach 2014-2020 1,7 mld zł. Docelowy podział tych pieniędzy zależy od marszałków województw.

 

MRPiPS zakłada, że w tegorocznej edycji programu dofinasowanie otrzyma 12 tys. nowopowstających miejsc opieki i 42 tys. już istniejących.

 

Minister Rafalska zapewniła, że nie ma mowy o ograniczaniu wydatków na program „Rodzina 500 plus”. – 23 mld zł na ten rok są zapisane w budżecie, co gwarantuje pełną wypłacalność wszystkim uprawnionym.

 

Komentując wzrost liczby urodzin w 2016 r. minister Rafalska stwierdziła, że liczy na jeszcze większy wzrost w roku bieżącym. – Dobry wynik roku ubiegłego to tak naprawdę efekt ostatnich dwóch miesięcy – mówiła.

 

- Jestem za ograniczeniem handlu w niedziele – powiedziała minister Rafalska – ale częściowo, nie we wszystkie niedziele i bez kary więzienia za jego nieprzestrzeganie. Obecnie ministerstwo rodziny zapoznaje się z projektem i zbiera opinie innych resortów.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: