Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
- Dane GUS o liczbie urodzeń są bardziej optymistyczne od naszych prognoz - powiedziała PAP minister Elżbieta Rafalska, odnosząc się do informacji, że w 2016 r. urodziło się 385 tys. dzieci - więcej niż rok wcześniej. Jej zdaniem, w tym roku liczba ta może wzrosnąć do 410-420 tys.
- To są pierwsze dane, liczone na styku funkcjonowania programu. Są bardzo budujące i optymistyczne, wszyscy się bardzo cieszymy, bo nie było wiadomo, kiedy ten efekt będzie widoczny - czy dopiero po pierwszym pełnym roku finansowania programu. Ale ten drugi miesiąc wzrostu potwierdza, że to nie incydent, nie przypadek – podkreśliła minister Rafalska.
Zwróciła uwagę, że dane GUS pokazują znacznie wyższe wzrosty urodzeń, niż prognozowano w ocenie skutków regulacji ustawy o wspieraniu rodzin w wychowaniu dzieci. Tam w pierwszym roku programu prognozowano ok. 376 tys. urodzeń, a w następnym roku niewiele ponad 380 tys. Jednak na w pełni potwierdzone dane o wpływie programu na demografię trzeba jeszcze poczekać.
W opinii minister Rafalskiej do wzrostu liczby narodzin, oprócz programu 500 plus, niezbędne jest jeszcze tworzenie młodym ludziom sprzyjających warunków do zakładania rodziny, a więc dobra sytuacja na rynku pracy, wzrost wynagrodzeń czy program mieszkaniowy.
- Nie mieliśmy zastępowalności pokoleń - do niej jest ciągle bardzo daleko, ale jeśli wskaźnik dzietności będzie się nam poprawiał, to jest szansa na wyjście z zapaści demograficznej. Do tego potrzebny był silny impuls - podsumowała minister Elżbieta Rafalska.
* * *
- Program "Maluch" był przyjmowany w 2011 r., my go kontynuujemy, ale wprowadzamy nasz wariant, modyfikujemy - podkreśla minister Elżbieta Rafalska. - Rozwijamy ofertę, by umożliwić zakładanie żłobków też tam, gdzie ich do tej pory nie było.
W edycji programu na 2017 dodano nowy moduł, pozwalający ubiegać się o środki na zakładanie i modernizację miejsc opieki również podmiotom prywatnym - dotychczas przysługiwały one wyłącznie placówkom gminnym.
Minister Rafalska wskazała również na zwiększone środki na rozwój placówek opieki nad małymi dziećmi w nowym budżecie UE. Zainteresowani ich tworzeniem mogą ubiegać się o fundusze w ramach regionalnych programów operacyjnych w nowej perspektywie finansowej UE, wynoszącej w latach 2014-2020 1,7 mld zł.