Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Dziś w MRPiPS odbędzie się debata, poświęcona sytuacji osób starszych. – Polityka senioralna jest interdyscyplinarna, dlatego w debacie wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia czy ZUS – powiedział minister Rafalska. – Ważne jest zdrowie osób starszych, ale też ich sytuacja materialna. Co prawda najniższe emerytury i renty wzrosną od marca do 1 tys. zł, ale stałe koszty utrzymania, zwłaszcza w gospodarstwach jednoosobowych, są wysokie.
Problemem jest też niewystarczająca liczba całodobowych miejsc opieki i ich jakość. – Placówki samorządowe zwykle dbają o zachowanie standardów. Gorzej bywa w prywatnych, niezgłaszanych do rejestru wojewodów, często działających w szarej strefie – mówiła minister Rafalska.
W wyborze odpowiedniego ośrodka może być pomocna kampania „Bezpieczny i Aktywny Senior”, prowadzona przez MRPiPS.
Resort rodziny uruchomił również program „Senior+”, z którego samorządy mogą otrzymać dofinansowanie na stworzenie i utrzymanie dziennych domów pobytu i klubów dla seniorów.– Dużym zainteresowaniem cieszy się program ASOS – przypomniała minister Rafalska. – W tym roku przeznaczyliśmy na niego 40 mln zł. Otrzymaliśmy ponad 1,6 tys. ofert, które teraz ocenia komisja konkursowa.
Według danych NBP dochody gospodarstw domowych w II kwartale 2016 r. wzrosły o prawie 6 proc. – To niewątpliwie również efekt Programu „Rodzina 500 plus” – stwierdziła minister Elżbieta Rafalska. Znacząco poprawiła się sytuacja rodzin wielodzietnych, ubóstwo skrajne wśród dzieci i młodzieży zostało zredukowane o 94 proc., a ubóstwo ogólne o 48. proc.
- Czekamy na dane, dotyczące liczby urodzin w styczniu –mówiła minister. – Mam nadzieję, że utrzyma się trend z końca ubiegłego