submenu
content

Minister Elżbieta Rafalska w Sygnałach Dnia, PR program 1, 14 marca 2017

14-03-2017
- Mamy wyraźne sygnały z ośrodków pomocy społecznej, że o 10–12 proc. zmalało zainteresowanie programem dożywiania dzieci, w którym kryterium dochodowe często było podniesione i wynosiło 150% kryterium dochodowego - powiedziała minister Elżbieta Rafalska. - Część rodzin, która przez wiele lat korzystała z tego dożywiania, powiedziała: radzimy sobie sami, mamy świadczenie 500+, nie chcemy korzystać z dożywiania dzieci.
 
Spadła również liczba zasiłków celowych, zasiłków okresowych, zmienił się profil klienta pomocy społecznej. Zdecydowanie mniej rodzin wielodzietnych z niej korzysta. 
 
- Z systemu pomocy społecznej przestają korzystać rodziny z dziećmi, co potwierdza to, o czym już wielokrotnie mówiliśmy, że ubóstwo zarówno skrajne, jak i relatywne rodzin z dziećmi mocno zmalało - podkreśliła minister Rafalska.
 
Pojawiły się również w mediach doniesienia o tym, że niektóre osoby rozwiązują umowę o pracę po to, żeby ją podpisać ponownie na trochę niższym poziomie, pozwalajacym na ominięcie progu dochodowego w programie "Rodzina 500 plus".
 
- Nie wiemy dokładnie, jaka jest skala problemu - wyjaśniał minister. - Wydaje mi się, że jest mniejsza, niż wynikałoby to z doniesień. Dotyczy to tylko i wyłącznie pierwszych dzieci, dla których przyznawane świadczenie jest oparte o kryterium dochodowe, bo w innym przypadku na drugie to już nie ma znaczenia.
 
Odnosząc się do informacji o próbach omijania przez niektórych pracodawców minimalnej stawki godzinowej minister stwierdziła, że wg. informacji PIP może to dotyczyć 20 proc. pracodawców. - To jest, oczywiście, dużo za dużo, jeżeli mówimy, że co piąty pracodawca próbuje oszukiwać na tej stawce albo próbuje ją ominąć - skomentowała minister.
 
- MRPiPS wspólnie z PIP przygotuje informator, żeby nie było tak, że część pracodawców tłumaczy, że to wynikało z nieznajomości przepisów - zapowiedziała minister Rafalska.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: