submenu
content

Minister Elżbieta Rafalska w „Sygnałach Dnia” PR 1, 27 marca 2017 r.

27-03-2017

- Dzisiaj już wiemy, że z programu „Rodzina 500 plus” korzysta ponad 3 mln 820 tys. dzieci. To jest 55 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia – poinformowała minister Rafalska. Dodała, że w cyklu całorocznym program kosztuje ponad 23 mld zł.

 

Minister zastrzegła, że wydatki na program mogą rosnąć, ponieważ rośnie dzietność. - Dzieci rodzi się więcej nawet, niż zakładaliśmy w naszej ocenie skutków regulacji - przyznała Rafalska.

 

Umiarkowane prognozy GUS mówiły, że urodzi się 11 tys. dzieci więcej, a było to aż 17 tys. Minister Rafalska wskazała, że są już oficjalne dane GUS dla stycznia i wynika z nich, że w tym miesiącu urodziło się 35 tys. dzieci. - To jest o 4200 dzieci więcej, niż w takim samym miesiącu w roku poprzednim - podkreśliła. Dodała, że operujemy wyłącznie danymi z placówek NFZ, a do tego należy dodać jeszcze urodziny w placówkach prywatnych, nie ujęte w statystykach.

 

Zdaniem minister Rafalskiej bardzo interesujące jest, czy to są dzieci pierwsze w rodzinie, czy kolejne oraz czy program wpływa na przyspieszenie decyzji o posiadaniu dzieci. Jednak na takie dane trzeba jeszcze poczekać.

 

Minister przypomniała też, że na sytuację demograficzną ma również wpływ dobra sytuacja na rynku pracy: zmniejszenie bezrobocia, a co za tym idzie łatwość znalezienia zatrudnienia i wzrost płac.

 

- Siłą programu jest jego uniwersalność i powszechność – podkreśliła minister – dlatego od drugiego dziecka nie obowiązują progi dochodowe. Pomocowe instrumenty socjalne są kierowane do rodzin o niskich dochodach, a instrumenty prorodzinne do wszystkich. 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: