submenu
content

Wiceminister Bartosz Marczuk w Polskim Radiu 24, 22 maja 2017 r.

22-05-2017
- Gdyby, jak chcą niektórzy, wprowadzić cenzus majątkowy do 500 plus rzędu 5000 zł netto na osobę miesięcznie, to „oszczędność” wyniosłaby tylko 81 milionów zł, przy 24 miliardach zł kosztów programu. Same koszty administracyjne sprawdzania zasobności portfela Polaków wyniosłyby ponad 70 mln zł miesięcznie, dlatego się to nie opłaca – mówił podsekretarz stanu Bartosz Marczuk. 
 
W jego opinii przyznawanie świadczenia również na pierwsze dziecko podważałoby jeden z głównych celów programu - stymulowanie wzrostu dzietności. - Obecny system gwarantuje pewność: od drugiego dziecka wypłacamy świadczenie, nie zaglądając nikomu do portfela. Rodzice nie muszą się obawiać, że kryterium zacznie się zmieniać i stracą pieniądze.
 
- Politykę rodzinną trzeba oddzielić od polityki socjalnej, bo wspiera ludzi za to, że wychowuje potomstwo. W Polsce problemem demograficznym numer jeden jest to, by rodziny chciały mieć dwoje dzieci, a nie jedno - podkreślił wiceminister. 
 
Zdaniem wiceministra Marczuka, oceniając dane demograficzne należy zachować wstrzemięźliwość, dgyż sa to procesu o dużej inercjii. - Z danych, które mamy za rok ubiegły oraz za I kwartał 2017 roku, można zaobserwować około 10 proc. wzrost urodzeń. Na ostateczne efekty trzeba dłużej poczekać, ale prognozy są optymistyczne - podsumował wiceminister. Zapewnił także, że program ma w pełni zabezpieczone środki finansowe.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: