submenu
content

Minister Elżbieta Rafalska w „Sygnałach Dnia”, PRI, 22 czerwca 2017 r.

22-06-2017

- Zmiany w programie „Rodzina 500 plus” będą dotyczyły jedynie likwidacji niepożądanych zjawisk – powiedziała minister Elżbieta Rafalska. Zaliczyła do nich sytuacje, w których pracownicy, aby ominąć kryterium dochodowe, rozwiązują umowę i podpisują z tym samym pracodawcą nowa, ale na niższą kwotę. - W takich przypadkach zastosujemy trzymiesięczne wyłączenie – mówiła minister.

 

Aby uniknąć sytuacji, w której rodzina żyje razem w związku partnerskim czy konkubinacie, a deklaruje samodzielne wychowywanie dziecka, do przyznania świadczenia niezbędne będzie zasądzenie alimentów lub przynajmniej wystąpienie o nie. – Taki mechanizm skutecznie funkcjonuje w przypadku pozostałych świadczeń rodzinnych od 2005 roku – przypomniała minister Rafalska.

 

1 października rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy dla wszystkich, korzystających ze świadczeń rodzinnych. Wnioski - zarówno na świadczenie wychowawcze, jak i inne świadczenia z tego systemu – będzie można łącznie składać w sierpniu i wrześniu.

 

- Świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” spełnia rolę socjalną tam, gdzie jest wypłacane z kryterium dochodowym –tłumaczyła minister Rafalska. – Jednak w przypadku większości pełni m.in. rolę prodemograficzną. Od listopada ub.r., czyli od momentu, gdy możemy już mówić o jego wpływie na demografię, każdy kolejny miesiąc daje wzrost urodzeń. W połączeniu z bardzo dobrą sytuacją na rynku pracy stymuluje dzietność.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: