submenu
content

Minister Rafalska dla PAP: liczę, że dzięki "500 plus" na upragnione wakacje wyjedzie więcej dzieci, 4 lipca 2017 r.

04-07-2017
"Liczę na to, że dzieci skorzystają ze świadczenia +500 plus+ i będą miały atrakcyjniejsze, ciekawsze wakacje. Wierzę, że na wakacje wyjedzie o wiele więcej dzieci, szczególnie z rodzin wielodzietnych czy gorzej sytuowanych. Może niektóre z dzieci w tym roku wyjadą na swoje pierwsze w życiu wakacje" - powiedziała PAP Rafalska.
 
Jej zdaniem, więcej dzieci może wyjechać na wypoczynek także dzięki lepszej sytuacji gospodarczej Polski, co wpływa na zamożność rodzin. "Mamy lepszą sytuację na rynku pracy, wzrosły wynagrodzenia" - podkreśliła szefowa MRPiPS.
 
Jak zaznaczyła, to od decyzji rodziców zależy jak wydadzą środki z "500 plus" i gdzie wyjadą na wakacje wraz z dziećmi. "Nie chcemy ingerować w takie decyzje, rodzina w tym zakresie jest autonomiczna" - stwierdziła Rafalska.
 
Wyraziła nadzieję, że w tym roku będzie więcej propozycji tzw. stacjonarnych form spędzania wakacji, jak np. półkolonie, czy wczasy w mieście. "W 2016 r. obserwowałam pewną reaktywację tych stacjonarnych form wakacyjnych. Są one tańsze niż te komercyjne i gwarantują dłuższą opiekę nad dziećmi. Kolonie czy obozy to są turnusy 10 dniowe, czasami 14 dniowe. A wakacje trwają 2 miesiące. Te młodsze dzieci muszą być pod opieką. Pracujący rodzice nie mogą przecież sobie pozwolić na długie urlopy" - wyjaśniała szefowa MRPiPS.
 
Według niej, zakłady pracy odeszły od organizowania wypoczynku. "Wolą wykupić komercyjne formy. One są jednak wielokrotnie droższe" - oceniła minister.
 
Jak przypomniała, sama przez wiele lat zajmowała się organizowaniem wypoczynku dla dzieci. "Zaczęło się na studiach. Potem zajmowałam się tym dodatkowo, wakacyjnie, działając w związku zawodowym. Organizowanie wakacji i opieka nad najmłodszymi w czasie wypoczynku to kawał ciężkiej i bardzo odpowiedzialnej pracy, gdyż rodzice powierzają opiekunom to, co mają najcenniejszego - swoje dzieci" - mówiła Rafalska.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: