submenu
content

Minister Elżbieta Rafalska w Kwadransie Politycznym, w TVP1, 26 lipca 2017 r.

26-07-2017

 - Od 1 sierpnia rozpoczynamy nowy okres w składaniu wniosków o świadczenia w Programie Rodzina 500+ - powiedziała minister Elżbieta Rafalska. Wnioski będzie można składać razem z wnioskami o świadczenia rodzinne i  w ramach funduszu alimentacyjnego.

Minister Rafalska mówiła o zmianach w Programie Rodzina 500+, jakie wprowadziła podpisana przez Prezydenta 25 lipca ustawa dotycząca wsparcia dla rodzin.

 

Zmiany w programie „Rodzina 500+” obejmują m.in. likwidację niepożądanych zjawisk np. pobieranie świadczenia wychowawczego przez osoby niezamieszkujące w Polsce, czy też deklarowanie niezgodnie ze stanem faktycznym samotnego wychowywania dziecka.

 

Pani Minister podkreśliła, że aby otrzymać pieniądze po 30 września, należy złożyć wniosek na nowy okres zasiłkowy. - Jeśli złożymy wniosek w sierpniu, to dostaniemy pieniądze w październiku. Wtedy będziemy mieć zapewnioną ciągłość w wypłacaniu świadczeń. Dlatego tak ważne jest, by terminowo złożyć wniosek – powiedziała minister Rafalska.

 

Wnioski będzie można składać w ten sam sposób jak poprzednio - osobiście, listownie, a także online – poprzez ministerialny portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz Profil Zaufany.

Minister Rafalska odniosła się także do kwestii wsparcia emerytów corocznym jednorazowym dodatkiem w wysokości 500 zł  – Analizujemy i liczymy rozwiązania, które wspierałyby emerytów. Na pewno tę sprawę przedyskutujemy z Ministrem Finansów- powiedziała minister Rafalska. Szefowa resortu przypominała także o rozwiązaniach dla emerytów, które już wprowadzono tj.  podwyższenie najniższej emerytury do 1000 zł brutto oraz o waloryzację rent i emerytur.

 

Minister Rafalska skomentowała także najnowsze dane GUS dotyczące sytuacji na rynku pracy. Stopa bezrobocia w czerwcu spadła do kolejnego rekordowo niskiego poziomu - do 7,1 proc. wobec 7,4 proc. w maju. - To jest bardzo dobra informacja dla pracowników, która wymusza wzrost wynagrodzeń. Zakładamy, że w ciągu najbliższych czterech miesięcy bezrobocie będzie dalej spadało, chociaż może już nie tak dynamicznie – powiedziała.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: