Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
- Zakaz handlu w niedziele to projekt obywatelski, do którego rząd przedstawił swoje stanowisko- powiedziała minister Elżbieta Rafalska. – Nie ma w nim określenia liczby niedziel, jest za to propozycja, żeby wprowadzać go etapowo. Teraz wszystko jest w rękach parlamentu. Prace toczą się w podkomisji sejmowej.
Minister Rafalska przypomniała, że Węgrzy wycofali się z takiego pomysłu po roku nie z powodu negatywnego wpływu zakazu na gospodarkę, lecz z braku akceptacji społecznej. – Wyliczenia możliwych strat są niczym niepotwierdzone – mówiła minister. Mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, a w handlu występują nawet niedobory pracowników.
Do ZUS złożono już 220 tys. wniosków o wcześniejszą emeryturę. – Trzeba pamiętać, że w tej liczbie znaczna część pochodzi od osób nieobecnych na rynku pracy i pozbawionych stałych dochodów – tłumaczyła minister Elżbieta Rafalska. Ich świadczenia siłą rzeczy będą niższe. Na podstawie tych pierwszych wypłat nie powinno się wyrokować o znacznych różnicach w wysokości emerytur kobiet i mężczyzn.Nie spowodują też wyrwy na rynku pracy.
Pomysł jednorazowego dodatku dla emerytów będzie rozważany w przyszłym roku. – Musimy najpierw policzyć skutki finansowe obniżenia wieku emerytalnego – mówiła minister. Przypomniała, że nakłady na politykę społeczną rosną w niespotykanym tempie.
Zapewniła też, że program „Rodzina 500 plus” nikogo nie dyskryminuje. – Wszystkich traktujemy równo: kryterium dochodowe jest takie samo, a środki z programu nie są wliczane do dochodu przy funduszu alimentacyjnym.
Odnosząc się do pomysłu na sfinansowanie podwyżek dla lekarzy z Funduszu Pracy minister Elżbieta Rafalska podkreśliła, że Fundusz nie służy ochronie zdrowia, jest regulowany ustawą okołobudżetową, zatem ewentualne przeniesienie środków wymagałoby zmiany ustawy.