submenu
content

Minister Elżbieta Rafalska w TVP INFO, 13 października 2017 r.

13-10-2017
- Wdrożenie reformy emerytalnej przez ZUS przebiega sprawnie, złożono ponad 230 tys. wniosków, a początkowe nasilenie tego procesu ustąpiło – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.
 
Minister zwróciła uwagę, że nie należy identyfikować liczby złożonych wniosków z faktyczną liczbą osób, które przejdą na emeryturę, czy wyjdą z rynku pracy. – Ponad 40 tys. wnioskodawców nie rozwiązało umowy o pracę, a 75 tys. osób było wyłączonych z rynku pracy i nie miało prawa do żadnego świadczenia. Ponad 10 tys. osób osiągnęło już wydłużony wiek emerytalny. ZUS wydał dotychczas 57 tys. decyzji, jednak na dokładne dane należy jeszcze poczekać. – Wszelkie obecne szacunki, prognozujące dużą liczbę osób opuszczających rynek pracy, nie opierają się na twardych danych – podkreśliła minister Rafalska.
 
- Utrzymuje się bardzo dobra sytuacja na rynku pracy – mówiła minister. – Po raz pierwszy mamy niższe bezrobocie wśród kobiet, niż mężczyzn. Nie potwierdziły się przewidywania, że program „Rodzina 500 plus” będzie wpływał na kobiety dezaktywizująco. 
 
Jednak, jak zwróciła uwagę minister Elżbieta Rafalska na rynku pracy wciąż istnieją problemy. W niektórych województwach brakuje rąk do pracy, a równocześnie są powiaty z dwudziestoprocentowym bezrobociem. – Mamy w Polsce wciąż niewykorzystane zasoby pracy, mamy długotrwale bezrobotnych, których można zaktywizować i w razie potrzeby posiłkujemy się pracownikami ze Wschodu – powiedziała minister Rafalska.
 
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: