submenu
content

Minister Elżbieta Rafalska w programie „Społeczny punkt widzenia” PR24

22-12-2017

- To był znakomity rok na rynku pracy – podsumowała mijający rok minister Elżbieta Rafalska. Mamy najniższe w historii bezrobocie i największą liczbę pracujących Polaków. Możemy mówić o rynku pracownika. Według GUS wynagrodzenia wzrosły o 7 proc. Minister przypomniała, ze mimo tego mamy wciąż powiaty czy województwa – jak kujawsko-pomorskie – z wysoka stopą bezrobocia. Jest ono zróżnicowane terytorialnie, zależy od poziomu kwalifikacji, wykształcenia czy wieku. – Jednak w ostatnim czasie łatwiej zleźć pracę osobom po 50. roku życia czy bardzo młodym. Pracodawcy sięgają po nich, zmuszeni brakiem kadr – mówiła minister Rafalska. – Dlatego w firmach coraz ważniejsze staje się zarządzanie wiekiem.

 

Uzupełnieniem na rynku są pracownicy cudzoziemscy. – Ich oczekiwania płacowe stają się coraz wyższe, rzadziej funkcjonują w szarej strefie i częściej są ubezpieczeni – już 310 tys. z nich odprowadza składki – podkreśliła minister. Nie nastąpiła też łączona z programem 500+ dezaktywacja zawodowa kobiet. – Maleje bierność zawodowa w tej grupie, a bezrobocie – według niektórych badań - wśród kobiet jest niższe, niż wśród mężczyzn – dodała minister Rafalska.

 

Mijający rok to także działania na rzecz najmłodszych. – Na program Maluch+ trzykrotnie zwiększyliśmy nakłady, gwarantując nawet 80 proc. dofinansowania chcemy zachęcić samorządy do tworzenia placówek opieki dla dzieci do lat 3 – dodała minister, przypominając, że wciąż brakuje ich w ok. 70 proc. gmin.

 

Seniorzy skorzystali na podniesieniu emerytur. - Oprócz tego do nich kierowany jest program Senior+, w którym również zwiększyliśmy nakłady na modernizację placówek czy uczestnictwo w zajęciach, prowadzimy akcję Bezpieczny i Aktywny Senior oraz program ASOS – podsumowała minister Elżbieta Rafalska. Ruszył także pilotażowy program Opieka 75+

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: