submenu
content

Minister Elżbieta Rafalska w Rozmowie Dnia, PR 1, 22 lutego 2018 r.

22-02-2018

Elektroniczne zaświadczenia o niezdolności do pracy będą obowiązywać od 1 lipca 2018 r. – Chcę wszystkich uspokoić. Jestem w stałym kontakcie z ZUS, który wykonuje gigantyczną pracę, by system i lekarzy przygotować do wprowadzenia e-zwolnień – powiedziała minister Elżbieta Rafalska. – Zakład organizuje warsztaty i szkolenia.

 

Minister przypomniała, że lekarze mieli 2,5 roku na przygotowanie się do tych zmian. Były one też kilkakrotnie odkładane. Jeśli znowu zostaną odsunięte w czasie, argumenty przeciw powrócą.

 

- Nie widziałam martwiących się tym pacjentów – podkreśliła minister Rafalska. – To dla nich ułatwienie i udogodnienie, szczególnie dla tych, którzy są zatrudnieni w kilku miejscach.

 

Na temat propozycji komisji kodyfikacyjnej prawa pracy pojawia się ostatnio w mediach wiele  wywołujących kontrowersje informacji. – Nie jestem zadowolona z polityki informacyjnej niektórych członków komisji – mówiła minister Elżbieta Rafalska. – Rozumiem obawy pracowników i pracodawców, ale przypominam, że na tym etapie są to tylko propozycje niezależnych ekspertów prawa pracy i przedstawicieli pracodawców.

 

14 marca komisja kodyfikacyjna przegłosuje i przyjmie – bądź nie – wypracowane projekty. 15 marca projekty dwóch kodeksów prawa pracy: indywidualnego i zbiorowego, zostaną przekazane do MRPiPS i tam przeanalizowane.

 

- Kiedy projekty zostaną przyjęte przez resort pracy, wpisane do prac Rady Ministrów i skierowane do uzgodnień międzyresortowych, będą również przekazane partnerom społecznym w Radzie Dialogu Społecznego –zapewniła minister Rafalska. Przypomniała także, że obecnie kierownictwo w RDS sprawuje strona rządowa. – Dziś mam spotkanie z przedstawicielami Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego, służące wzmocnieniu tego dialogu –dodała minister.

 

Zbliża się pierwsza niedziela, podczas której będzie obowiązywać ograniczenie handlu. – Nie mam żadnych obaw związanych ze spadkiem zatrudnienia czy wzrostem bezrobocia – powiedziała minister Rafalska. – Widzimy niedobory pracowników na rynku pracy, w tym także w handlu. Mogą jedynie nastąpić przesunięcia w niektórych branżach. Ograniczenie będzie wprowadzane stopniowo.

 

Minister Elżbieta Rafalska po raz kolejny przypomniała, że żadne badania nie potwierdzają dezaktywizacji zawodowej kobiet, będącej efektem programu „Rodzina 500 plus”.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: