submenu
content

Minister Elżbieta Rafalska w Radiu Zachód, 19 marca 2018 r.

19-03-2018

W rozmowie z dziennikarzem Radia Zachód minister Elżbieta Rafalska przypomniała, że z dniem 1 stycznia tego roku wojewodowie przejęli koordynację systemów zabezpieczenia społecznego, czyli m.in. świadczenie 500 plus. Tylko w woj. lubuskim marszałek przekazał wojewodzie 7 tys. spraw, wśród których było ponad 5,3 tys. spraw, gdzie nie wszczęto nawet postępowania.

 

- Obecnie zadanie to leży w gestii wojewody. Jest porządkowane. Tempo rozpatrywania spraw dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego jest już szybsze niż wtedy, kiedy było u marszałków– mówiła minister Rafalska. - Trzeba też powiedzieć, że wojewoda przejął służby marszałkowskie, zmienił organizację pracy. Przeszkolono pracowników. Jest to szczególnie nadzorowane zadanie, gdyż bardzo nam na tym zależy, aby rodziny jak najszybciej otrzymały pieniądze, by nie czekały na pieniądze tak długo, jak do tej pory. – dodała.

 

Minister oceniła realizację Programu Senior+. W 2018 roku program przeznaczono środki finansowe w wysokości 80 mln zł.

 - Samorządy coraz częściej interesują się programem Senior +.  W tym roku w województwie lubuskim powstanie 8 nowych placówek, z tego 5 dziennych domów i trzy kluby Senior+ - podkreśliła minister Rafalska. W sumie w województwie lubuskim powstanie 200 nowych miejsc dla seniorów.

Minister omówiła także Program Maluch+: W tym roku 6 gmin, w której nie było żadnej instytucji opieki nad maluchami, skorzysta ze środków programu. Przekazujemy pieniądze na powstanie nowych miejsc opieki nad maluchami, a poza tym dajemy dofinansowanie do istniejących miejsc opieki.

Minister zaznaczyła, że program Maluch+ jest szansą dla samorządów w rozwoju miejsc opieki nad najmłodszymi. Z programu można otrzymać pieniądze na utworzenie nowych miejsc, ale także na wsparcie tych, które już funkcjonują.

 

Na koniec minister nawiązała do redukcji liczby wiceministrów przez Premiera Morawieckiego.

- W moim ministerstwie zawsze było 6 wiceministrów – 4 podsekretarzy stanu i 2 sekretarzy stanu, nawet w okresie, gdy ministrami byli pani minister Fedak i  minister Kosiniak-Kamysz. Ale w ostatnim czasie miałam wakat na stanowisku podsekretarza stanu. Dzięki temu nikt nie został odwołany. Natomiast, tak jak powiedział mi Premier Morawiecki, ten wakat będzie zmniejszony.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: