Zmiany w Kodeksie Pracy - wyjaśnienia
05-03-2008
Nowelizacja Kodeksu Pracy jest odpowiedzią na liczne postulaty, płynące ze środowiska przedsiębiorców. Autorzy nowelizacji, czyli Międzyresortowy Zespół działający w ramach przygotowania "Pakietu na rzecz przedsiębiorczości", zapoznali się z problemami właścicieli niedużych firm: przypomnijmy, że 60 procent z nich bankrutuje już podczas pierwszego roku działalności. Zatem złe prawo, jeżeli krępuje działalność gospodarczą, musi być poprawione.
Od kilku lat bezrobocie stanowi jeden z najtrudniejszych problemów społeczno-gospodarczych w Polsce. Część osób zarejestrowanych jako bezrobotni, to osoby zatrudniane „na czarno” w gospodarstwach domowych, gospodarstwach rolnych i małych przedsiębiorstwach. Jedną z przyczyn ich nielegalnego zatrudniania jest zbyt restrykcyjne i mało elastyczne prawo pracy, które powoduje, że potencjalni pracodawcy, w obawie przed licznymi obowiązkami, rezygnują z zatrudnienia pracownika zgodnie z prawem.
Jednak jakiekolwiek zmiany w Kodeksie Pracy mogą nastąpić tylko po konsultacjach społecznych ze związkami zawodowymi. Dlatego projekt ustawy został skierowany do konsultacji społecznych. Kierunek dalszych prac na projektem będzie zależał od ich rezultatów.