Debata dotycząca poprawy sytuacji na rynku pracy
18-12-2006
W debacie wzięli udział m.in. minister budownictwa Andrzej Aumiller, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Stanisław Sławiński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Piotr Soroczyński oraz przedstawiciele innych resortów.
Główne tezy dyskusji koncentrowały się na zagadnieniach istniejących barier instytucjonalno – strukturalnych, które należy usuwać aby poprawić sytuację na rynku pracy. Działania, na których należy się skupić to: skuteczne rozwiązania w systemie podatkowo - zasiłkowym, obniżające koszty pracy, eliminowanie zachęt do bierności zawodowej oraz wprowadzanie zmian w systemie edukacji likwidujących niedopasowanie kwalifikacyjne. Potrzebne też wydają się wysiłki mające na celu wspieranie działalności małych i średnich przedsiębiorstw.
Uczestnicy spotkania zgodzili się z tezą, że sytuacja na rynku pracy ulega poprawie. Wiele czynników wskazuje jednak na to, że w Polsce występuje zjawisko bezrobocia strukturalnego. Dlatego właśnie należy zintensyfikować działania, które utrzymają pozytywne trendy.
Z problemem bezrobocia nie może i nie powinien mierzyć się jeden resort. Minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata podkreśliła, że istnieje wiele barier dla aktywności i mobilności społeczeństwa. Z punktu widzenia rynku pracy ważne jest by działania koncentrowały się wokół trzech obszarów: tworzenia nowych miejsc pracy, wzmacniania zachęt do podejmowania zatrudnienia oraz ograniczania niedopasowania popytu na pracę i jej podaży.