submenu
content
Powrót do strony głównej BIP
Ogłoszenie o twartym naborze partnera w celu wspólnej realizacji projektu pn. „Opracowanie i wdrożenie narzędzia agregowania, analizowania i monitorowania na poziomie krajowym danych pochodzących z oceny zasobów pomocy społecznej, przeprowadzanej na poziomie jednostek samorządu terytorialnego”
 
1 Informacja o wyborze Partnera 03-08-2016
2 Ogłoszenie o twartym naborze partnera w celu wspólnej realizacji projektu pn. „Opracowanie i wdrożenie narzędzia agregowania, analizowania i monitorowania na poziomie krajowym danych pochodzących z oceny zasobów pomocy społecznej, przeprowadzanej na poziomie jednostek samorządu terytorialnego” 29-06-2016

Informacja o wyborze Partnera

Pliki do pobrania

Rejestr zmian:

Autor informacji: Krystyna Wyrwicka, dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej
Informację wprowadził/a: Maria Włodarczyk
Data wytworzenia: 2016-08-03
Liczba wyświetleń:

(sprawdź historię zmian)
# Data Użytkownik Akcja
1 2016-08-03 11:00:26 Maria Włodarczyk dodanie pliku [informacja o wyborze Partnera.docx]
2 2016-08-03 11:00:26 Maria Włodarczyk modyfikacja
3 2016-08-03 11:00:26 Maria Włodarczyk utworzenie dokumentu

Ogłoszenie o twartym naborze partnera w celu wspólnej realizacji projektu pn. „Opracowanie i wdrożenie narzędzia agregowania, analizowania i monitorowania na poziomie krajowym danych pochodzących z oceny zasobów pomocy społecznej, przeprowadzanej na poziomie jednostek samorządu terytorialnego”

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jako beneficjent realizujący projekt pozakonkursowy ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020, ogłasza otwarty nabór partnera w celu wspólnej realizacji projektu z Działanie 2.5 Skuteczna pomoc społeczna, typ projektu: Opracowanie i wdrożenie narzędzia agregowania, analizowania i monitorowania na poziomie krajowym danych pochodzących z oceny zasobów pomocy społecznej, przeprowadzanej na poziomie jednostek samorządu terytorialnego.

 

Projekt, którego beneficjentem jest Ministerstwo Rodziny,  Pracy i Polityki Społecznej, będzie wdrażany w Partnerstwie w latach 2016-2018, a jego szacunkowa wartość wynosi: 7 319 725  zł. Liderem projektu będzie Departament Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (DPS MRPiPS). Jednocześnie DPS MRPiPS,  będzie sprawował nadzór merytoryczny nad projektem oraz wyznaczał kierunki działań.

 

Celem Partnerstwa jest wspólna realizacja projektu rezultatem której będzie opracowanie narzędzia czyli jednolitego modelu zawierającego wystandaryzowany zakres zbieranych danych, opracowanego w oparciu o zakres danych zbieranych w ramach Oceny Zasobów Pomocy Społecznej (OZPS) oraz opracowaniu narzędzia informatycznego, które będzie służyło do agregowania, analizowania i monitorowania na poziomie krajowym danych zawartych
w lokalnych i regionalnych OZPS.

 

Do realizacji projektu w Partnerstwie zostanie wybrany jeden Partner.

 

W projekcie przewidziano do realizacji następujące zadania:

1. Przegląd i analiza danych, wniosków i rekomendacji pozyskiwanych w ramach narzędzia OZPS 

Zadanie polega na dokonaniu przeglądu celów i wskaźników strategii krajowych dot. obszaru pomocy i integracji społecznej. Pod ich kątem dokonana zostanie analiza danych pozyskiwanych z jst w ramach narzędzia OZPS z uwzględnieniem przeglądu wniosków
i rekomendacji. Analizie poddane będą także inne zasoby danych statycznych gromadzonych w ramach obszaru pomocy i integracji społecznej (w tym danych jednostkowych beneficjentów pomocy społecznej), rynku pracy, rodziny, niepełnosprawnych, finansów publicznych, demografii i budżetów gospodarstw domowych (GUS). Przegląd dotyczy: 16 województw,
48 powiatów, 144 gmin. 

2. Opracowanie zakresu danych niezbędnych do pozyskiwania na szczeblu krajowym, w celu planowania polityki krajowej w zakresie włączenia społecznego i przeciwdziałania ubóstwu

Zadanie polega na wyborze i opisaniu obszarów i zakresu danych niezbędnych do analizowania, planowania i monitorowania pomocy i integracji społecznej na poziomie krajowym, z uwzględnieniem możliwości ich przyszłej rozbudowy lub dostosowania do potrzeb na poziomie krajowym i dostosowaniu dostępnego zakresu danych do budowy modeli, raportów, wskaźników monitorujących dotychczasowe i planowane rozwiązania w obszarze pomocy społecznej (w kontekście realizowanych i planowanych strategii krajowych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb związanych z monitoringiem Krajowego Programu Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu w zakresie pomocy i integracji społecznej).

3. Opracowanie koncepcji narzędzia. 

Zadanie polega na opracowaniu koncepcji narzędzia informatycznego do agregowania, analizowania i monitorowania danych na poziomie krajowym, uwzględniając:

-        opracowanie projektu modeli, raportów i definicji wskaźników służących monitorowaniu realizacji dotychczasowych i planowanych zadań pomocy społecznej, także monitorowaniu zjawisk zachodzących w pomocy społecznej, uwzględniając w szczególności zróżnicowanie terytorialne, podział miasto-wieś, wielkość gminy, przedziały i źródło dochodu, typy rodzin, typy świadczeń, stan zdrowia, przedziały wiekowe;

-        opracowanie projektu pulpitów informacyjnych służących monitorowaniu na poziomie krajowym oraz prezentację wyników monitoringu w podziale terytorialnym (region, województwa, powiaty, gminy).

4. Budowa narzędzia informatycznego do agregowania, analizowania i monitorowania danych na poziomie krajowym.

Zadanie polega na budowie narzędzia informatycznego w celu zagregowania lokalnych
i wojewódzkich OZPS oraz scalenia z innymi (wybranymi wcześniej) danymi, polega na oprogramowaniu modeli, raportów i wskaźników wykorzystując narzędzia analityczne posiadane przez Departament Pomocy i Integracji Społecznej. Wyniki monitoringu będą  dostępne dla każdego poziomu zarządzania (gmina, powiat, województwo, Polska)
z możliwością porównywania danych terytorialnych, rankingowania w obrębie powiatu, województwa, Polski).

5. Opracowanie podręcznika / samouczka dla gmin, powiatów województw i kraju (jak stosować narzędzie). 

W ramach zadania zostanie opracowany podręcznik / samouczek dla gmin i powiatów ROPS, WPS i MRPiPS stanowiący instruktaż do wykorzystania narzędzia na różnych poziomach zarządzania i interpretacji/ analizy danych.

6.  Szkolenia z zakresu danych i stosowania narzędzia (MRPiPS, WPS, ROPS).

Zadanie polega na przeprowadzeniu szkoleń z zakresu stosowania narzędzia informatycznego, danych zbieranych przez narzędzie informatyczne itd., dla pracowników Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej MRPiPS (50 osób) oraz dyrektorów Wydziałów Polityki Społecznej (32 osoby) i dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej (32 osoby).

7. Wdrożenie narzędzia do prawa krajowego

Zadanie polega na opracowaniu koncepcji wykorzystania narzędzia informatycznego
w polityce krajowej, uwzględniając przygotowanie projektu zapisu do ustawy o pomocy społecznej dotyczącego stosowania, przez ministra ds. zabezpieczenia społecznego, danych pozyskanych z narzędzia OZPS i narzędzia informatycznego przy planowaniu polityki krajowej w zakresie włączenia społecznego i przeciwdziałania ubóstwu.

8. Rekomendacje dla Ministerstwa Rozwoju i Instytucji Zarządzającej RPO w zakresie wykorzystania narzędzia.

Na koniec projektu powstaną rekomendacje dotyczące wykorzystania narzędzia do wyznaczania   i modyfikowania kierunków interwencji publicznej, w tym także w odniesieniu do środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

 

Lider zastrzega sobie udział w zadaniach realizowanych przez Partnera, m. in. poprzez uczestniczenie w procesach decyzyjnych dotyczących kierunków prac koncepcyjnych
i merytorycznych, udział w spotkaniach wewnętrznych Partnera itp., udział w konsultowaniu roboczych wersji dokumentów przygotowywanych przez Partnera. 

 

Obligatoryjne wymagania w stosunku do Partnera:

 

1. Realizacja projektu w partnerstwie jest spowodowana uzyskaniem optymalnych rezultatów projektu.

Wybrany Partner obligatoryjnie zrealizuje zadania w zakresie:

-  analizy danych pozyskiwanych w ramach narzędzia Ocena Zasobów Pomocy Społecznej,

- opracowania zakresu danych niezbędnych do wykorzystania przy budowie narzędzia służącego do agregowania, analizy i monitorowania danych na poziomie krajowym,

 - budowy narzędzia informatycznego w celu zagregowania lokalnych
i wojewódzkich OZPS oraz scalenia z innymi (wybranymi wcześniej) danymi, polegającej na oprogramowaniu modeli, raportów i wskaźników wykorzystując narzędzia analityczne posiadane przez Departament Pomocy i Integracji Społecznej. Wyniki monitoringu będą  dostępne dla każdego poziomu zarządzania (gmina, powiat, województwo, Polska)
z możliwością porównywania danych terytorialnych, rankingowania w obrębie powiatu, województwa, Polski).

Ostateczny podział zadań będzie przedmiotem dwustronnych ustaleń zawartych w umowie partnerskiej.

Z uwagi na charakter projektu Partner zostanie wybrany spośród instytucji badawczych.

2. Partnerem w projekcie może zostać instytucja posiadająca potencjał i doświadczenie
w zakresie analiz tj.

- minimum 5 letnie doświadczenie w prowadzeniu działalności badawczej w zakresie polityki społecznej;

- doświadczenie w opracowywaniu analiz/ekspertyz z zakresu polityki społecznej
(minimum 2 ekspertyzy);

- doświadczenie w organizowaniu i prowadzeniu badań z obszaru pomocy społecznej
(minimum 2 badania z obszaru pomocy społecznej w ciągu ostatnich
3 lat).

3.Partner musi posiadać   zasoby  niezbędne do realizacji projektu (kadry, sprzęt techniczny, infrastruktura, potencjał finansowy).

4. Uczestnictwo Partnera w realizacji projektu przewidziane jest na każdym jego etapie, w tym wspólne przygotowanie wniosku o dofinansowanie, wspólne zarządzanie projektem (przy czym Partner może uczestniczyć w realizacji wszystkich, lub tylko wybranych zadań w projekcie).

4. Zespół projektowy Partnera będzie dyspozycyjny na terenie Warszawy przez pełen okres przygotowania i realizacji projektu, a także w przypadku konieczności prowadzenia prac związanych z rozliczaniem projektu po okresie jego realizacji

 

Oferty składane przez potencjalnych partnerów powinny zawierać:

1. Dane potencjalnego Partnera, w tym w szczególności pełna nazwa instytucji, adres siedziby
i dane teleadresowe, osoby uprawnione do reprezentowania instytucji.

2. Opis posiadanego doświadczenia w realizacji projektów o podobnym charakterze, w tym okres realizacji, zakres odpowiedzialności i opis realizowanych zadań. 

3. Propozycje dotyczące wkładu partnera w realizację projektu (zasoby: ludzkie – merytoryczne i związane z zarządzaniem, organizacyjne, techniczne) uwzględniające   szczegółowy  opis sposobu realizacji proponowanych działań w ramach projektu.

4. Deklarację współpracy z Beneficjentem przy przygotowaniu projektu oraz jego rozliczaniu (stanowiącą odrębne oświadczenie).

 

Wraz z ofertą należy przedłożyć załączniki:

1. Aktualny odpis z rejestru lub odpowiedniego wyciągu z ewidencji lub inne dokumenty potwierdzające status prawny oferenta i umocowanie osób go reprezentujących.

2. Pełnomocnictwo do składania oświadczeń woli (w przypadku gdy umowę będą podpisywały osoby inne niż uprawnione do reprezentacji zgodnie ze statutem i odpisem z Krajowego Rejestru Sądowego).

3. Aktualny statut podmiotu.

5.Pisemne oświadczenie od dysponowaniu personelem posiadającym odpowiednie kwalifikacje i przygotowanie fachowe osób odpowiedzialnych za realizację działań projektowych
(w podziale na zadania merytoryczne i zarządcze ).

7. Inne dokumenty mogące mieć znaczenie przy ocenie projektu.

 

Przy wyborze partnera oceniana będzie w szczególności:

1. Zgodność działania potencjalnego partnera z celami partnerstwa.

3. Oferowany wkład potencjalnego partnera w realizację celu partnerstwa (zasoby).

4. Koncepcja sposobu realizacji działań w ramach projektu.

5. Deklarowany zakres współpracy w trakcie przygotowania projektu.

 

Ogłaszający nabór zastrzega sobie prawo do:

1.      Wnioskowania o dodatkowe wyjaśnienia/uszczegółowienie przesłanych ofert w trybie roboczym (drogą elektroniczną).

2.      Negocjowania warunków realizacji zadania.

3.      Unieważnienia naboru – bez podania przyczyny.

 

Zastrzega się, że pierwszy rok realizacji projektu, tj. 2016, może mieć charakter refundacyjny – refundacja kosztów poniesionych przez partnera może nastąpić w roku 2017.

 

Ofertę należy przesłać drogą elektroniczną (bez załączników) na adres: barbara.dybkowska@mrpips.gov.pl oraz pocztą tradycyjną (z załącznikami) z podpisem osoby upoważnionej do reprezentowania instytucji na adres: Departament Pomocy i Integracji Społecznej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ul. Nowogrodzka 1/3/5, 00-513 Warszawa (z dopiskiem „Narzędzie agregowania danych” – projekt pozakonkursowy), w terminie do 20 lipca 2016 r.(decyduje data wpływu do Ministerstwa).

Wyniki naboru partnera zostaną opublikowane na stronie www. mrpips.gov.pl w terminie do 14 dni od zakończenia naboru.

Pliki do pobrania

Zalacznik.pdf
Załącznik  (364 KB)

Rejestr zmian:

Autor informacji: Joanna Wójcik-Tarnowska
Informację wprowadził/a: Joanna Wójcik-Tarnowska
Data wytworzenia: 2016-06-29
Liczba wyświetleń:

(sprawdź historię zmian)
# Data Użytkownik Akcja
1 2016-06-29 16:23:55 Joanna Wójcik-Tarnowska utworzenie dokumentu
2 2016-06-29 16:23:55 Joanna Wójcik-Tarnowska dodanie pliku [Zalacznik.pdf]
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: