Wyjaśnienie w związku z artykułami "Biurokracja obniża nam emerytury" i "Tysiące emerytów z niższymi świadczeniami", Dziennik Gazeta Prawna z 23 października 2017 r.
24-10-2017
W związku z artykułami "Biurokracja obniża nam emerytury" i "Tysiące emerytów z niższymi świadczeniami", autorstwa Bożeny Wiktorowskiej, opublikowanymi w Dzienniku Gazeta Prawna z 23 października 2017 r., przekazujemy wyjaśnienia ZUS:
Do wniosku o świadczenia emerytalno-rentowe osoba zainteresowana powinna przedłożyć dokumenty mające wpływ na prawo i wysokość świadczeń albo kapitału początkowego, tj. dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia oraz wysokość uzyskiwanych wynagrodzeń w okresie zatrudnienia.
Środkiem dowodowym stwierdzającym okresy zatrudnienia są:
- świadectwa pracy,
- zaświadczenia płatnika składek lub innego właściwego organu, wydane na podstawie posiadanych dokumentów lub inny dokument, w tym w szczególności:
1) legitymacja ubezpieczeniowa;
2) legitymacja służbowa, legitymacja związku zawodowego, umowa o pracę, wpis w dowodzie osobistym oraz pisma kierowane przez pracodawcę do pracownika w czasie trwania zatrudnienia.
Jeżeli pracownik nie może przedłożyć odpowiedniego dokumentu potwierdzającego okres pracy przepisy przewidują możliwość udowodnienia okresu przypadającego przed 15 listopada 1991 r. zeznaniami świadków. Dowód ten dopuszcza się pod warunkiem złożenia przez zainteresowanego oświadczenia w formie pisemnej lub ustnej do protokołu, że nie może przedłożyć dokumentu potwierdzającego okresy pracy.
Środkiem dowodowym stwierdzającym wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu, uposażenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty są zaświadczenia pracodawcy lub innego płatnika składek, legitymacje ubezpieczeniowe lub inny dokument na podstawie którego można ustalić wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychody lub uposażenia.
Jeżeli osoba zainteresowana nie ma możliwości przedłożenia ww. dokumentów możliwe jest przyjęcie uwierzytelnionej kopii dokumentacji osobowej lub płacowej przejętej przez archiwa lub inne podmioty uprawnione do przechowywania dokumentów zlikwidowanych zakładów pracy, czyli przez uprawnionych przechowawców.
Dokumenty wystawione dla celów świadczeń emerytalno-rentowych przez podmioty, które nie są do tego uprawnione, nie mogą stanowić środka dowodowego przy ustalaniu prawa i wysokości tych świadczeń oraz przy ustalaniu kapitału początkowego.