submenu
content

Dobre praktyki w obszarze działań towarzyszących PO PŻ - podprogram 2015

Tytuł działania:  „Kulinarnie Mocni”

Rodzaj działania: Warsztaty kulinarno-edukacyjne dotyczące praktycznego zastosowania piramidy żywieniowej podczas przygotowywania wybranych posiłków

Podmiot realizujący działanie: Federacja Polskich Banków Żywności

Dlaczego dobra praktyka

-          Przekazanie praktycznych wskazówek przygotowywania posiłków na bazie produktów sezonowych oraz tych dostarczanych w ramach pomocy żywnościowej PO PŻ.

-          Uświadomienie roli śniadania oraz pomysły na jego przygotowanie.

-          Zwrócenie uwagi na problem marnowania żywności – produkty najczęściej marnowane, pomysły na ich wykorzystanie

-          Dodatkowe zadanie dla seniorów (powyższe zadania mogą być realizowane z udziałem seniorów), jeśli jest taka potrzeba.

 

Tytuł działania: „Profilaktyka żywieniowa i choroby cywilizacyjne”

Podmiot realizujący działania: Zarząd Miejsko-Gminny PKPS w Nowym Mieście n/Wartą (Wielkopolska)

Rodzaj działań:warsztaty zdrowego żywienia

Liczba uczestników:65

Dlaczego dobra praktyka:Uczestnicy mieli możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji z dietetykiem oraz lekarzem geriatrą. Podczas warsztatu zaprezentowane zostały m.in. podstawowe błędy żywieniowe, a także specjalne potrzeby żywieniowe osób z problemami zdrowotnymi. Warsztat cieszył się szczególnym zainteresowaniem wśród osób starszych oraz rodziców niepełnosprawnych dzieci.

 

Rodzaj działań: warsztaty kulinarne

Podmiot realizujący działanie: Śląski Bank Żywności w Chorzowie

Liczba uczestników:971

„Płyty CD z przepisami kulinarnymi opartymi o produkty z POPŻ, wsparte umiejętnościami gawędziarza i mistrza kucharskiego Remigiusza Rączki znanego z wielu programów TV i lubianego kuchmistrza w regionie. W tym roku będzie kontynuacja tych praktyk wzbogacona o produkty nowe i kolejne propozycje – tytuł: TANIO I SMACZNIE Z POPŻ. To konkretna nauka i zdobywanie wiedzy dla osoby i rodziny która korzysta z pomocy POPŻ i prowadzi gospodarstwo domowe. Zapotrzebowanie społeczne na takie programy jest znaczne tym bardziej, że każda Gmina dostała od nas płytę CD z prawem jej wielokrotnego emitowania na zajęciach z osobami potrzebującymi. Czyli temat rozwojowy i otwarty na potrzeby. Pozyskane umiejętności przydatne będą w całym POPŻ i nie tylko. W tym roku planujemy przekazać każdej rodzinie pod koniec zajęć kulinarnych – praktyczny upominek - zestaw podręcznych narzędzi do obierania i szatkowania warzyw i owoców. Sympatyczny i zachęcający zestaw do fantazjowania w kuchni.”

Dlaczego dobra praktyka: warsztaty kulinarne prowadzone przez autorytet kulinarny, znany w środowisku lokalnym; uczestnicy poznają kuchnię lokalną.

 

Podmiot realizujący działanie:Zarząd Okręgowy PKPS w Sieradzu (Łódzkie)

Rodzaj działań:warsztaty kulinarne i edukacji ekonomicznej

Liczba uczestników:4069

Dlaczego dobra praktyka:PKPS w Sieradzu zorganizował 222 warsztaty (122 warsztaty kulinarne i 100 warsztatów edukacji ekonomicznej), w których wzięło udział 4069 osób, tj. 23,4 % ogólnej liczby końcowych odbiorców pomocy żywnościowej (17388 osób). Jest to jeden z najwyższych wskaźników odnotowanych w całym PKPS. Tak wysoki udział podopiecznych w działaniach w ramach środków towarzyszących wynika z dobrej współpracy z OPS, głównie w małych miejscowościach i wsiach.

 

Rodzaj działań: warsztaty kulinarne

Podmiot realizujący działanie: Fundacja Banku Żywności w Ciechanowie 

Rodzaj działań: warsztaty żywieniowo-dietetyczne, warsztat kulinarne

Liczba uczestników: 2 482

„10-15 uczestników, podzielonych na trzy grupy, ( każda grupa otrzymuje fartuchy w innym kolorze), i każda przygotowuje dwie potrawy. Uczestnicy przygotowywani są pod kątem teoretycznym z zasad prawidłowego żywienia, następnie te same osoby biorą udział w warsztatach kulinarnych, gdzie poznają aspekt praktyczny żywienia rodziny zgodnie z zaleceniami.

 Uczestnicy przygotowują całodzienne posiłki: śniadanie, obiad i podwieczorek, gotują, pieką duszą, smażą i siekają pod kierunkiem trenera kulinarnego. Do przygotowania potraw użyte są produkty z paczki POPŻ oraz warzywa i owoce, przekazywane podopiecznym z programu WOW Każdy otrzymuje zestaw przepisów kulinarnych. Dzięki temu uczestnicy kompleksowo przygotowywani są do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego, żywienia rodziny zgodnie z najnowszymi zaleceniami ekspertów z dziedziny żywienia  ”

Dlaczego dobra praktyka: kompleksowa nauka przygotowywania 5  posiłków z produktów POPŻ oraz sezonowych.

 

Tytuł działania:„Zdrowe odżywianie i przeciwdziałanie marnotrawieniu żywności"

Podmiot realizujący działanie:Zarząd Gminny PKPS w Dusznikach (Wielkopolska)

Rodzaj działań:warsztaty zdrowego żywienia

Liczba uczestników:64

Dlaczego dobra praktyka:Prowadząca, technik żywienia o specjalności żywienie zbiorowe, opracowała program specjalnie na potrzeby warsztatu. Uczestnicy mogli zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami przy komponowaniu jadłospisu rodziny, poznali zasady właściwego przechowywania żywności w celu przeciwdziałania jej marnotrawieniu, jak również mieli okazję wspólnie przygotować posiłek.

 

Rodzaj działań: warsztaty edukacji ekonomicznej

Podmiot realizujący działanie: Bank Żywności w Częstochowie

Liczba uczestników:1 335

„W ramach warsztatów z edukacji ekonomicznej a zwłaszcza w temacie Zarządzania budżetem domowym bardzo pomocnym był krótki filmik edukacyjny pt. "Nieszczęście w Szczęśliwcach”. Film zrealizowano w ramach Programu Edukacji Finansowej "Rodzina Bezpieczna Finansowo" dofinansowanego ze środków Narodowego Banku Polskiego.

Jest to historia o wydawaniu, oszczędzaniu i skutecznym planowaniu. I o tym jak ważne jest umiejętne zarządzanie domowym. Film ten bardzo przemawiał do uczestników otwierając i pobudzając ich do aktywnego uczestniczenia w zajęciach. Zawsze towarzyszyła im dyskusja jak również praca metodami aktywnymi w małych grupach. Wartym podkreślenia jest fakt przenikania/uzupełniania się programów. Beneficjenci POPŻ, którzy mają słaby dostęp do informacji i materiałów korzystają z materiałów wypracowanych przez ekspertów.

Dlaczego dobra praktyka: wykorzystanie zasobów Programu Edukacji Finansowej, uzupełnienie o dodatkową wiedzę oraz dostosowanie treści do potrzeb beneficjentów POPŻ. Dzięki temu, uczestnicy warsztatów kulinarnych korzystają z profesjonalnych narzędzi i wiedzy, która jest dla nich trudno dostępna.

 

Podmiot realizujący działanie:Zarząd Okręgowy PKPS w Przemyślu (Podkarpacie)

Rodzaj działań:warsztaty kulinarne

Liczba uczestników:1018

Dlaczego dobra praktyka: Przeprowadzono łącznie 48 warsztatów w gminach województwa podkarpackiego. Uczestnicy zapoznali się z przykładami ciekawego wykorzystania produktów otrzymywanych w ramach PO PŻ do przygotowania smacznych i tanich posiłków przy jednoczesnym minimalnym wykorzystaniu artykułów żywnościowych spoza Programu.

 

Rodzaj działań: warsztaty kulinarne

Podmiot realizujący działanie:Bank Żywności w Elblągu

 „Dobrą praktyką na warsztatach było przygotowanie posiłków z art. które uczestnicy otrzymują w ramach pomocy żywnościowej. Niezwykle ważnym aspektem było skupienie się na beneficjencie, stworzenie takich warunków  i atmosfery na warsztacie, aby mógł się otworzyć, mieć chwilę refleksji.  Każdy z uczestników miał swoją określoną rolę w kuchni, po czym wspólnie siadali do stołu i spożywali przygotowane posiłki opowiadając kilka słów o sobie i swoich nawykach w kuchni. Każdy otrzymał naszą książeczkę z przepisami oraz fartuszek kuchenny z własnym imieniem.”

Dlaczego dobra praktyka: przestrzeń na refleksję i wymianę doświadczeń między uczestnikami

 

Podmiot realizujący działania:  Związek Stowarzyszeń  Bank Żywności w Trójmieście

Liczba uczestników:1248

„W naszym przypadku dobrą praktyką, którą możemy się podzielić było uczestnictwo pracowników socjalnych podczas warsztatów prowadzonych w ramach Działań Towarzyszących. Dzięki ich obecności łatwiej zdobyliśmy zaufanie grupy, dla której przeprowadzaliśmy warsztaty. Byliśmy traktowani jako "znajomi znajomych", a nie instytucja rozdająca paczki. To bardzo ważne, ponieważ w trakcie prowadzonych przez nas działań dużą uwagę poświęcamy tworzeniu i wzmacnianiu pozytywnych relacji, poczucia bezpieczeństwa i swobody myśli i działań.”

Dlaczego dobra praktyka: wzmacnianie relacji

 

Rodzaj działań: warsztaty żywieniowo-dietetyczne, warsztaty kulinarne

Podmiot realizujący działania:  Związek Stowarzyszeń  Bank Żywności w Lesznie

Liczba uczestników: 361

„Działania dodatkowe polegały na prowadzeniu warsztatów dietetycznych i zdrowego żywienia . Dobrą praktyką było podzielenie tych warsztatów na dwie części teoretyczna i praktyczną. Uczestnicy warsztatów brali w nich czynny udział , a nie tylko z pozycji słuchacza. Chętnie uczestniczyli w przygotowaniu zdrowych i smacznych sałatek, które mogli skosztować dzielili się opiniami na ich temat. Po warsztatach otrzymywali skrypty z przepisami na te sałatki z których chętnie korzystają.”

Dlaczego dobra praktyka: zdrowe żywienie, pogłębienie wiedzy i praktyki w przygotowywaniu sałatek – jako element prawidłowego żywienia, zgodnego z zaleceniami najnowszej piramidy żywieniowej

 

Tytuł działania: „Kromka chleba – kulinarne inspiracje PO PŻ” w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Lublinie

Podmiot realizujący działania:  Fundacja Banku Żywności w Lublinie

Wydarzenie, które zjednoczyło przedstawicieli z różnych kręgów (OPS, OPL, kuchmistrzów, beneficjentów) wokół POPŻ. W wydarzeniu udział wzięło około 100 osób.

"Dni Otwarte - Przygotowaliśmy akcję „Kromka chleba – kulinarne inspiracje PO PŻ” W jej ramach miejsce na prezentację swoich osiągnięć i wyrobów znalazły zaprzyjaźnione i zaangażowane w proces dystrybucji żywności organizacje pozarządowe. Z niektórymi przyjechały zespoły pieśni ludowej, które swoim śpiewem znakomicie uatrakcyjniły wydarzenie. Akcji towarzyszyło wiele innych wydarzeń.

Uczestniczący w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich mieszkańcy dzielnicy Bronowice potwierdzili, że organizacja takich wydarzeń jest konkretną wartością dodaną w życiu lokalnej społeczności. Centrum Zdrowego Życia ma szansę stać się ważnym punktem na mapie tej części miasta.

Kalendarz lubelskiego oddziału Banku Żywności, zawierający przepisy kulinarne oparte na produktach dostępnych w ramach programu, rozszedł się w 5 tys. egzemplarzy. Trafił on do zaangażowanych w program organizacji partnerskich, gmin, wolontariuszy. Jego atrakcyjna forma i użytkowy charakter sprawiły, iż zwisł on w eksponowanych miejscach.

Dlaczego dobra praktyka: integracja społeczności lokalnej wokół POPŻ

 

Rodzaj działań: warsztaty kulinarne

Podmiot realizujący działania:  Fundacja Banku Żywności w Lublinie

Liczba uczestników: 705

„Dobrą praktyką było zorganizowanie warsztatów, podczas których uczestnicy przygotowują potrawy z produktów otrzymanych w ramach pomocy żywnościowej. Ważnym elementem każdego warsztatu było nie tylko wspólne przygotowanie, ale również wspólne sprzątanie kuchni oraz spożywanie posiłku przy wspólnym posiłku. Każdy z uczestników otrzymał również broszury zawierające przepisy na szybkie, tanie, a przy tym zdrowe potrawy z wykorzystaniem produktów z paczek. Ponadto, warsztaty z wiedzy o zdrowym odżywianiu najczęściej były formą warsztatową, ewentualnie w formie dyskusji. Jeśli na warsztatach obecne były dzieci, starałyśmy się je zaangażować w dyskusję oraz pomoc np. w zapisywaniu na tablicy.”

Dlaczego dobra praktyka: integracja rodzin, wspólne rodzinne gotowanie

 

 

Rodzaj działań: kulinarne, żywieniowo dietetyczne, niemarnowanie żywności, edukacja ekonomiczna

Podmiot realizujący działania:  Związek Stowarzyszeń  Radomski Bank Żywności 

Liczba uczestników: 1 510

„Działania towarzyszące były prowadzone w dwóch formach, które najprościej definiują przymiotniki "radomski" i "terenowy". Realizacja warsztatów w Radomiu przyniosła wiele wniosków do wykorzystania w Podprogramie 2016. Przede wszystkim ten, że rekrutacja beneficjentów jest bardzo trudna.

W środowisku miejskim dostrzegamy konsekwencje marginalizacji społecznej, będącej konsekwencją długoletniego bezrobocia i dziedziczonej biedy. Aby udział w warsztatach tematycznych przyniósł oczekiwane rezultaty, musimy najpierw przygotować uczestników do udziału. Niezbędne jest nawiązanie i kontynuowanie bliskiej (systematycznej) współpracy z OPS (pracownicy socjalni) i OPL (aktyw organizacji, na co dzień udzielających różnorodnej pomocy i wsparcia beneficjentom) - zatem swoista praca u podstaw. W przeciwnym razie udział w warsztatach - pod przymusem - nie przyniesie oczekiwanych rezultatów; przeciwnie, utrwali negatywne nastawienia.

 Inaczej sytuacja wyglądała na terenach wiejskich. Tam warsztaty organizowane dla beneficjentów w lokalnych ośrodkach (szkoła, dom ludowy, siedziba koła gospodyń wiejskich) przyjmowane były z ogromnym zainteresowaniem, a udział  w nich traktowany, jako swoista nobilitacja. Do uczestnictwa zapraszani byli w charakterze gości, poza pracownikami OPS, wójtowie i sołtysi, którzy chętnie przyjmowali zaproszenie. Udział w warsztacie był wspólną zabawą. Trenerzy zadbali o chwytliwe i zabawne nazwy warsztatów: "Żywienie ma znaczenie", "Jak trzymać jadło, by się nie zsiadło", "Zakupy pod lupą". Ogromne powodzenie ludycznej formy przekazywania treści dydaktycznych było dla nas zaskoczeniem, ale również inspiracją do planowania dalszych działań.”

Dlaczego dobra praktyka:sposób dotarcia do uczestników, dostrzeżenie motywacji do uczestnictwa na warsztatach w społeczności miejskiej i wiejskiej

 

Tytuł działania: "O laur złotej patelni"

Rodzaj działań: konkurs kulinarny

Podmiot realizujący działania:  Podkarpacki Banku Żywności

 „Konkurs był podsumowaniem bardzo dobrej współpracy z stowarzyszeniem " Dla Równości" w Draganowej". W konkursie wzięło udział 13 osób-beneficjentów PO PŻ Podprogram 2015, każda z osób przygotowała danie obiadowe oraz deser. Oceniano walory smakowe, oryginalność, związek z regionem Beskidu Niskiego i Pogórza oraz estetykę i prostotę wykonania potraw. Forma podsumowania wniosła zdrową rywalizację, integrację oraz kreatywność uczestniczek konkursu, które regularnie czerpały wiedzę z warsztatów kulinarno- dietetycznych organizowanych przez Podkarpacki Bank Żywności. Planujemy wydanie kalendarza bądź broszury z przepisami laureatów konkursu oraz tymi, które cieszyły się dużą popularnością na warsztatach.”

Dlaczego dobra praktyka: motywacja uczestników do innych działań organizowanych lokalnie, przygotowywanie potraw kuchni regionalnej z wykorzystaniem żywności POPŻ

 

Podmiot realizujący działania:  Bank Żywności w Chojnicach

Rodzaj działań:

„Wyzwaniem dla nas było zapewnienie frekwencji na warsztatach. Często przyczyną odmowy udziału w warsztatach było brak zapewnienia opieki nad dzieckiem. W związku przed warsztatem prosimy organizację o informację, czy ich podopieczni będą uczestniczyć w warsztacie z dziećmi. Jeśli jest taka potrzeba wówczas na warsztat zapraszany jest animator zabaw dziecięcych. W czasie, gdy rodzice uczestniczą w warsztacie, ich dzieci poprzez zabawę zdobywają wiedzę o żywności i żywieniu.”

Dlaczego dobra praktyka: organizacja czasu dla dzieci umożliwiająca uczestnictwo osób dorosłych (rodziców) na warsztatach. Działania dwutorowe – edukacja osób dorosłych z zakresu żywności, żywienia, przygotowywania potraw oraz dzieci poprzez zajęcia z animatorem.

 

Podmiot realizujący działania:  Banku Żywności w Krakowie

Rodzaj działań: warsztaty żywieniowo-dietetyczne

Liczba uczestników: 30

„Prowadząc  warsztaty żywieniowo-dietetyczne, zauważono że jest potrzeba konsultacji indywidualnych z dietetykiem. Na warsztatach padały pytania o żywienie w różnych jednostkach chorobowych. Dlatego też zostały zorganizowane indywidualne warsztaty z dietetykiem. Na godzinę przed warsztatem i godzinę po warsztacie uczestnicy skorzystać mogą z konsultacji indywidulanych z dietetykiem. Z konsultacji skorzystało do tej pory 30 osób.”

Dlaczego dobra praktyka: umożliwienie uczestnictwa w konsultacjach z dietetykiem, do których ze względu na  koszty oraz lokalizację dietetyków w dużych miastach,  beneficjenci maja utrudniony dostęp.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: