submenu
content

Co oznacza określenie „podmiot zewnętrzny realizujący działania” w kontekście działań towarzyszących? Czy jest to tylko firma/działalność wpisana do KRS czy też jest to osoba, którą chcemy zatrudnić na umowę o dzieło?

Określenie „podmiot zewnętrzny realizujący działania” należy rozumieć jako podmiot nie wchodzący w strukturę organizacji partnerskiej czyli zarówno osoby współpracujące na podstawie umów cywilno-prawnych, a także podmioty działalności gospodarczej lub organizacje prowadzące działalność wpisaną do KRS.

 

W jaki sposób powinna być sprawozdawana liczba osób objętych działaniami towarzyszącymi?  Czy osoba uczestnicząca w dwóch różnych tematycznie warsztatach jest liczona jako 1 osoba, czy wskazujemy w takim przypadku 2 uczestników szkolenia?

Wskaźnik rezultatu (liczba uczestników) jest określany oddzielnie dla każdego rodzaju działania towarzyszącego. Jeśli np. 5 osób wzięło udział w warsztacie kulinarnym i 5 osób uczestniczyło w warsztacie ekonomicznym, należy wykazać wskaźniki oddzielnie, nawet jeśli są to te same osoby.

 

Czy działania towarzyszące mogą być kierowane do dzieci?

Wszystkie osoby objęte pomocą żywnościową mogą być objęte działaniami towarzyszącymi. W przypadku osób poniżej 18 roku życia  zalecane jest uzyskanie zgody rodziców/opiekunów prawnych do udziału w tych działaniach lub wspólny udział rodziców/opiekunów prawnych i dzieci.

 

Czy dopuszczalne jest wykorzystanie żywności zakupionej ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej przez organizacje partnerskie podczas warsztatów kulinarnych organizowanych w ramach tzw. środków towarzyszących, współfinansowanych ze środków ryczałtowych?

Zgodnie z artykułem 23 ust. 5 Rozporządzenia 223/2014 “żywność lub podstawowa pomoc materialna jest rozprowadzana bezpłatnie osobom najbardziej potrzebującym”. W związku z powyższym wykorzystanie żywności zakupionej ze środków PO PŻ 2014-2020 (wydatek poniesiony zgodnie z art. 26 ust. 2 pkt. a) podczas warsztatów kulinarnych organizowanych w ramach tzw. środków towarzyszących jest dopuszczalne pod następującymi warunkami:

- Działania towarzyszące muszą być oferowane wszystkim odbiorcom końcowym, ale dostęp do pomocy żywnościowej w formie paczek / posiłków nie może być w żaden sposób uzależniony od udziału w działaniach towarzyszących;

- Odbiorcy końcowi nie mogą być zmuszani do wykorzystywania żywności, jaką otrzymują w ramach PO PŻ podczas działań towarzyszących. Organizacja partnerska musi zapewnić podczas warsztatów również dostęp do innych produktów żywnościowych (dodatkowych względem żywności wydanej osobom najbardziej potrzebującym); 

- Żywność wykorzystana podczas danego warsztatu musi być rozdystrybuowana wśród uczestników tego warsztatu.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: