Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy
Jedną z form promocji działań podejmowanych dla eliminowania wypadków przy pracy i ryzyka powstawania chorób zawodowych jest organizowany corocznie od 1972 roku Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy. Początkowo Konkurs był organizowany w kategorii: rozwiązania techniczne i organizacyjne zastosowane w praktyce, natomiast od 1995 roku został poszerzony o drugą kategorię – prace naukowo-badawcze z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii służące poprawie warunków pracy, mające zastosowanie w praktyce.
Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy pełni ważną rolę w inicjowaniu działań i upowszechnianiu rozwiązań wpływających na poprawę stanu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników w środowisku pracy. Wysokie ryzyko występowania wypadków przy pracy i chorób zawodowych w wielu przedsiębiorstwach czyni tę tematykę stale aktualną. Realizacja zadań związanych z ograniczaniem zagrożeń zawodowych wymaga współdziałania projektantów, konstruktorów, technologów i organizatorów, a także urzędów i jednostek samorządów terytorialnych, których rola we wspomaganiu pracodawców w działaniach na rzecz tworzenia bezpiecznych warunków pracy, jest niezwykle ważna. Niezmiernie istotne w tym kontekście jest upowszechnianie rozwiązań przyczyniających się w praktyczny sposób do poprawy warunków pracy.
30 stycznia 2012 roku na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej została ogłoszona 40. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Gospodarki i Naczelną Organizację Techniczną (Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelnej Organizacji Technicznej) przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Państwowej Inspekcji Pracy, Urzędu Dozoru Technicznego, Wyższego Urzędu Górniczego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Sekretariat Konkursu mieści się w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym.
Celem konkursu jest inspirowanie i upowszechnianie prac naukowo-badawczych oraz rozwiązań technicznych i organizacyjnych prowadzących do poprawy warunków pracy, jej bezpieczeństwa oraz ochrony człowieka w środowisku pracy - możliwie w największej liczbie zakładów i dla jak największej liczby pracowników - przez udoskonalanie stosowanych lub wprowadzanie nowych metod oceny zagrożeń i ryzyka zawodowego, nowych konstrukcji, technologii, urządzeń i materiałów oraz rozwiązań organizacyjnych.
Wieloletnia już tradycja Konkursu świadczy o randze i znaczeniu, jakie przywiązuje się w Polsce do zagadnień poprawy warunków pracy. Zarówno popularność Konkursu, jak i jego zasięg, świadczą o potrzebie podejmowania tego rodzaju działań na rzecz ochrony człowieka w środowisku pracy.
W konkursie przyznawane są nagrody pieniężne i wyróżnienia dla autorów prac, a także wyróżnienia dla zakładów pracy. Wśród nagrodzonych są zarówno duże zakłady przemysłowe, kopalnie jak i małe zakłady rzemieślnicze, piekarnie, a także instytuty naukowe i młodzi wynalazcy. Autorzy najlepszych rozwiązań otrzymują nagrody pieniężne i wyróżnienia dyplomami.
Szczegółowe informacje dotyczące XXXIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy są zamieszczone na stronie internetowej Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB)- pod adresem: http://www.ciop.pl/konkurs-bhp
Konkurs na plakat bezpieczeństwa pracy
Konkurs na plakat bezpieczeństwa pracy organizowany jest od 1997 roku. Edycja konkursu z roku 2011 pn.: „Eksploatacja” realizowana była w ramach programu wieloletniego pn.: „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”. Dotychczas zorganizowano dziewiętnaście edycji: I - "Stres" (1997 r.), II - "Komputer" (1997 r.), III - "Ryzyko" (1998 r.), V - "Chemia" (1999 r.), VI - "Ergonomia" (2000 r.), VII - "Rolnictwo" (2000 r.), VIII - "Budownictwo" (2001 r.), IX - "Szkoła" (2002 r.), X - "Transport" (2002 r.), XI - "Elektryczność" (2003 r.), XII - "Niepełnosprawni (2003 r.), XIII - "Biozagrożenia" (2004 r.), XIV - "Stop hałasowi" (2005 r.), XV - "Młodzi pracownicy - bezpieczny start" (2006 r.), XVI - "Mniej dźwigaj" (2007 r.), XVII – „Kultura pracy” (2008 r.), XVIII – „Ryzyko” (2009 r.), XIX – „Oświetlenie” (2010 r.). Ich celem było uzyskanie oryginalnych projektów plakatów, promujących we współczesnej formie ww. problematykę. Współorganizatorami konkursu były Akademie Sztuk Pięknych w Krakowie, Łodzi i Warszawie. W poszczególnych edycjach konkursu wzięli udział artyści plastycy – członkowie związków twórczych, absolwenci i studenci wyższych uczelni plastycznych w kraju i za granicą. Zgłoszone prace oceniało jury złożone z przedstawicieli środowisk twórczych, nauki, resortów zdrowia i pracy oraz związków zawodowych.
W każdej edycji 50 plakatów zostaje wybranych do zaprezentowania na wystawach pokonkursowych, które odbywały się w Warszawie, Krakowie i Łodzi. Każdej edycji konkursu towarzyszył katalog zawierający wszystkie prace nagrodzone, wyróżnione i zakwalifikowane do wystawy.
Tematem XX edycji konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy jest bezpieczeństwo eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków. Właściwa eksploatacja ma zasadnicze znaczenie przy eliminowaniu zagrożeń w miejscu pracy i tworzeniu bezpiecznego środowiska pracy.
Szczegółowe informacje związane z tegoroczną i poprzednimi edycjami konkursu są zamieszczone na stronie internetowej Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB) - pod adresem: http://www.ciop.pl/653.html