submenu
content
Powrót do strony głównej
Posiedzenie Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (Rada EPSCO), 03.10.2011 r. Luksemburg
Posiedzenie Rady ds.... Posiedzenie Rady ds.... Posiedzenie Rady ds.... Posiedzenie Rady ds.... Posiedzenie Rady ds.... Posiedzenie Rady ds.... Posiedzenie Rady ds....

Pierwsze formalne posiedzenie Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (Rada EPSCO), któremu przewodniczyła Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak, miało miejsce 3 października 2011 r. w Luksemburgu.

 

Podczas posiedzenia odbyła się dyskusja na temat roli Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w realizacji strategii „Europa 2020”. Ministrowie ds. zatrudnienia i polityki społecznej z państw członkowskich Unii Europejskiej przedstawili swoje doświadczenia  dotyczące Europejskiego Funduszu Społecznego, wskazywali priorytety Unii Europejskiej na przyszłość  oraz debatowali, w jaki sposób można poprawić skuteczność funkcjonowania i korzystania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Podkreślano m.in. konieczność uproszczenia procedur korzystania z EFS, ograniczenia biurokracji, włączenia partnerów na szczeblu lokalnym i regionalnym, większej elastyczności EFS.  Wyniki debaty Rady EPSCO zostaną przekazana do wiadomości Rady do Spraw Ogólnych do uwzględniania podczas negocjacji na temat polityki spójności.

 

Podczas roboczego lunchu Ministrowie debatowali na temat Europy migracji i mobilności w kontekście przyszłych wyzwań i szans.

 

W czasie omawiana punktu „Sprawy różne” odbyła siędebata na temat przyszłości programu pomocowego dla najbiedniejszych w Unii. Zdecydowana większość państw zabierających głos w dyskusji opowiedziała się za kontynuacją programu pomocy i z zadowoleniem przyjęła informację przekazaną przez Laszlo Andora, Komisarza ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Integracji Społecznej, że Komisja przedstawi nową propozycję rozporządzenia, która powinna przełamać zastrzeżenia niektórych państw dotyczące podstawy prawnej udzielania pomocy. Większość zebranych, w tym Minister Jolanta Fedak, wskazywała, że trudno byłoby wytłumaczyć obywatelom decyzję o wycofaniu się z pomocy żywnościowej dla najbardziej potrzebujących w sytuacji kryzysu gospodarczego, a jednocześnie deklarować gotowość realizacji celów społecznych strategii „Europa 2020”, takich jak redukcja ubóstwa w UE. Na zakończenie debaty Minister Fedak podkreśliła, iż Prezydencja polska przekaże Radzie ds. Rolnictwa informację, że ministrowie ds. społecznych są zainteresowani znalezieniem rozstrzygnięcia umożliwiającego kontynuowanie pomocy żywnościowej dla najuboższych w UE.

 

 

Rada przyjęła również:

  • Konkluzję Rola wolontariatu w polityce społecznej
  • Konkluzję Stawianie czoła wyzwaniom demograficznym: współpraca instytucjonalna państw członkowskich w zakresie zagadnień demograficznych oraz godzenia pracy z życiem rodzinnym – ku kompatybilności kariery i rodziny.

 

Prezydencja polska poinformowała Radę o:

  • pierwszej Dorocznej Konwencji Europejskiej Platformy przeciw Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu, która odbędzie się w Krakowie w dniach 17- 18 października
  • spotkaniu Ministrów ds. Pracy i Zatrudnienia państw grupy G20, które odbyło się w Paryżu w dniach 26-27 września
  • nieformalnym spotkaniu ministrów zatrudnienia i spraw społecznych, które odbyło się w Sopocie w dniach 7-8 lipca oraz o konferencjach zorganizowanych przez Prezydencję we wrześniu br, tj.

- Konferencji "e-wolontariat", która odbyła się 12 września 2011 r. w Warszawie

- Europejskim Kongresie Kobiet, który odbył się w dniach  17-18 września w Warszawie

- Konferencji "Innowacyjność a społeczne skutki kryzysu" mającej miejsce we Wrocławiu 26 września oraz

- Międzynarodowej Konferencji wysokiego szczebla "Europa aktywnego obywatelstwa: wolontariat", która odbyła się 30 września w Warszawie.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: