Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Temat główny: Odpowiedź na wyzwanie demograficzne
Warsztat polski:
Rozwiązania prawne sprzyjające godzeniu życia zawodowego i prywatnego – rola elastycznych form zatrudnienia
Uwzględniając prowadzone aktualnie prace i dyskusje na forum UE Prezydencja polska pragnie podnieść aspekt elastyczności w kontekście możliwości godzenia życia zawodowego i prywatnego (związane z tym perspektywy, jak i zagrożenia). Prezydencji polskiej zależy na ujęciu tego szerokiego zagadnienia szczególnie w odniesieniu do regulacji prawnych dotyczących elastycznych form pracy.
Pojęcie elastyczności w stosunkach pracy obejmuje zasadniczo dwa elementy, tj. elastyczne podstawy zatrudniania (np. umowy na czas określony, praca tymczasowa) oraz elastyczną organizację pracy (np. indywidualny rozkład czasu pracy, praca w niepełnym wymiarze, sharing job, telepraca).
Formuła elastyczności nie dotyczy już tylko pracodawców, ale ma być również odpowiedzią na zróżnicowane potrzeby pracowników, uwzględniając poszczególne etapy życia i perspektywy ich aktywności zawodowej. Wdrożenie elastycznego podejścia przez państwa członkowskie wiąże się jednak z pewnymi konsekwencjami i wyzwaniami.
Celem debaty jest wymiana opinii, doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie rozwiązań przyjętych w ramach krajowych systemów prawnych w zakresie regulacji prawnych dotyczących elastycznych form pracy w poszczególnych państwach członkowskich.
__________________________________________________________________________
Warsztat duński:
Podniesienie wieku emerytalnego- konieczność reform dla państw członkowskich
Siła robocza w Europie kurczy się. W tym samym czasie, europejski system opieki społecznej jest poddany presji wynikającej z wzrostu wydatków na emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego może w związku z tym połączyć dwa cele: wzrost zasobów siły roboczej oraz stabilność finansową.
Dzięki lepszej opiece zdrowotnej, poprawie bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy itp., ludzie żyją dzisiaj dłużej i ogólnie cieszą się lepszym zdrowiem niż wcześniej, kiedy był określany wiek ustawowy wiek emerytalny. Jednakże, podniesienie wieku emerytalnego jest wrażliwą sprawą, a reformy w tym obszarze powinny być dobrze przygotowane.
Warsztat zaoferuje możliwość podzielenia się dobrymi praktykami i wymiany myśli na temat sposobów podniesienia wieku emerytalnego, nie tylko poprzez podniesienie wieku ustawowego, ale także poprzez tworzenie zachęt, aby pracować dłużej, na przykład wprowadzając bardziej elastyczne szanse zatrudnienia.
_________________________________________________________________________
Warsztat cypryjski:
Solidarność pokoleń w świetle wyzwań demograficznych
Kurczące się i starzejące społeczeństwo Unii Europejskiej w powiązaniu z skutkami zmian demograficznych i gospodarczo- społecznych są elementami zagrażającymi solidarności pokoleń.
Warsztat oprze się o wcześniejsze działania podejmowane na szczeblu europejskim w zakresie demografii i polityki rodzinnej i skoncentruje na solidarności pokoleń oraz jak ta koncepcja może być podjęta w sposób holistyczny biorąc pod uwagę politykę i środki na wszystkich szczeblach.