Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Warszawa, 8 września 2011
„Mamy Marzenie o świecie bez nędzy, o świecie bardziej sprawiedliwym,
w którym każdy miałby swoje miejsce”
Godność i prawa potrzebujących, wolontariat osób niepełnosprawnych, międzynarodowy wymiar działalności humanitarnej, aktywność zapobiegająca skrajnej biedzie i wykluczeniu… A na koniec pytanie: Czy Chrystus był wolontariuszem? To tematy, które będą poruszone
9 września w Pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu na Placu Defilad w Warszawie, podczas dnia dedykowanemu wolontariatowi jako służbie bliźniemu. Koordynatorami tego wydarzenia są: Caritas w Polsce, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Eleos i ruch ATD Czwarty Świat.
Pomoc człowiekowi znajdującemu się w potrzebie, odczuwającemu niepokoje i braki, to w przeświadczeniu organizacji goszczących w Pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu 9 września, misja każdego z nas. Niezależnie od czasu i miejsca, w którym żyje. Stwierdzenie: „Byłem głodny, a daliście mi jeść” staje się zadaniem stojącym przed każdym z nas.
Działalność Caritas w Polsce jest przykładem skutecznej pomocy bliźnim. Wsparcie płynie również z innych wspólnot chrześcijańskich, Kościół prawosławny i Kościół ewangelicko-augsburski, w których Eleos i Diakonia świadczą kompleksową pomoc bliźnim dotkniętym trudnościami życiowymi.
Statystyki najlepiej obrazują to zjawisko. Rzesze ludzi korzystają z doraźnej bądź trwałej pomocy charytatywnej świadczonej przez te organizacje, posilają się w specjalnie zorganizowanych kuchniach, otrzymują wsparcie finansowe, pomoc medyczną i konieczną opiekę. Na tym polu zarysowują się również inicjatywy świeckie, państwowe czy projekty i pomysły pozarządowe. Ludzie gotowi są nieść pomoc i wychodzić naprzeciw tym, których życie potraktowało gorzej i dotknęły ich rozmaite niedostatki.
9 września na terenie Pawilonu będzie można spotkać przedstawicieli instytucji chrześcijańskich oraz współpracujących z nimi wolontariuszy. To szansa na rozmowę i wymianę doświadczeń z ochotnikami działającymi w tym sektorze, a także na uczestnictwo w debatach, warsztatach, grach i wystawach, które dla odwiedzających przygotowali organizatorzy.
Wydarzenia, w których będzie można wziąć udział, odwiedzając Pawilon podczas dnia poświęconego wolontariatowi na rzecz bliźnich to m.in.:
Debaty:
- Świadectwo wolontariusza (Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej)
- Etyka i różne rodzaje wolontariatu przeciwko skrajnej biedzie i wykluczeniu - Roma Łojewska - Przewodnicząca Komisji Dialogu Społecznego ds. Pomocy Najuboższym (Miasto Warszawy), Izabela Owczaruk, Fundacja Korale, dr Ryszard Szarfenberg - Przewodniczący Rady Wykonawczej Polskiego Komitetu EAPN (European Anti-Poverty Network), Pierre Klein - Koordynator Ruchu ATD w Polsce. Moderacja : Monika Kalinowska, Ruch ATD
- Jak pracować z wolontariuszami i jak szkolić wolontariuszy? (ks. Zbigniew Sobolewski, Magda Kołodko, ks. Grzegorz Giemza, Ewa Wunsz)
- Czy wolontariat się opłaca? (Marek Masalski, Monika Kalinowska, Katarzyna Wesner-Macura, ks. Zbigniew Sobolewski, moderator: Tomasz Terlikowski)
- Czy Chrystus był wolontariuszem? - Ekumenizm w działalności pomocowej (ks. Zbigniew Sobolewski, Wanda Falk, o. Doroteusz Sawicki)
Warsztaty i szkolenia:
- Interaktywna prezentacja Bibliotek Podwórkowych i Ruchu Tapori (zajęcia kierowane do dzieci) (ATD).
- Warsztaty integracyjne połączone z poznawaniem swoich mocnych stron (Caritas Diecezji Kieleckiej) – zaproszenie młodzieży szkolnej
- Przyspieszony kurs pierwszej pomocy (młodzież joannicka) (Diakonia)
- Nauka i śpiewanie językiem migowym dla dzieci i młodzieży (Caritas Diecezji Siedleckiej, Eleos – ks. Adam Misijuk)
- I ty możesz zostać wolontariuszem (ok. 30 osób), dostaną zaświadczenie o ukończeniu szkolenia (Caritas Diecezji Kieleckiej) - zaproszenie młodzieży szkolnej
- Warsztaty zajęć w świetlicy środowiskowej dla dzieci i młodzieży (Eelos)
Wystawy:
- wystawa fotograficzna – Powódź 2010 - służba wolontariuszy w trakcie i po powodzi (Caritas Diecezji
Sandomierskiej)
- wystawa ze zdjęciami o działalności Szkolnego Koła Caritas (Caritas Diecezji Siedleckiej)
- wystawa fotograficzna "Mój Bobrek" (zdjęcia wykonane przez dzieci z rodzin słabych socjalnie w ramach działalności streetworkerowej w Bytomiu-Bobrku) (Diakonia)
Zaproponowane przez organizatorów imprezy przeznaczone są dla wszystkich. Mogą wziąć w nich udział zarówno osoby, które myślą o zorganizowaniu wolontariatu w swoich strukturach, jak i te, które planują zaangażowanie się w działalność społeczną.
Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.erw2011.gov.pl
Magdalena Fijołek
Rzecznik prasowy Pawilonu Europejskiego Roku Wolontariatu
+48 660 696 381
+48 22 635 27 73 w. 36