Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Warszawa, 9 września 2011
Czym jest wolontariat medyczny i hospicyjny? Które instytucje z tego sektora przyjmują osoby chcące zaangażować się społecznie? Na czym polega praca ochotników? Oraz jakie korzyści może czerpać zatrudniająca ich organizacja? Na te pytania można uzyskać odpowiedzi odwiedzając 10 września Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu, który jeszcze przez kilka dni gościć będzie na Placu Defilad w Warszawie. Koordynatorem tego wydarzenia jest Fundacja Hospicyjna z Gdańska.
Wolontariuszem medycznym może zostać osoba dorosła, która po odpowiednim przeszkoleniu towarzyszy chorym i pomaga im w codziennych czynnościach, z którymi sami sobie nie radzą. Do bezpośredniej pracy z pacjentami potrzebne są również odpowiednie predyspozycje. Bez empatii, otwartości na ludzi i umiejętności rozmowy, ciężko odnaleźć się w pracy tego typu. Jeżeli natomiast ktoś nie posiada warunków do tego, by pracować bezpośrednio z pacjentami, może zostać wolontariuszem niemedycznym, pomagającym na przykład w biurze czy podczas akcji charytatywnych lub zgłosić się do organizacji, które potrzebują pomocy w także innym zakresie.
10 września będzie okazja do tego, by porozmawiać z wolontariuszami, którzy każdego dnia spotykają się z chorymi. Ich rozmaite doświadczenia i wspomnienia mogą stać się argumentem dla osób zastanawiających się nad podjęciem pracy w hospicjum. Dzień ten mogą wykorzystać również organizacje, które myślą o poszerzeniu swoich struktur o wolontariat, bądź chciałyby podpatrzeć u innych dobre praktyki. Ze względu na powagę tego tematu warto przedyskutować na forum publicznym to, w jaki sposób rekrutować, szkolić i mobilizować ochotników. Są to ważne kwestie, gdyż mimo dużego wsparcia, jakie wolontariat hospicyjny zyskał dzięki programowi „Lubię pomagać”, to nadal pomoc w tym segmencie jest mało rozwinięta i w dużej mierze ogranicza się do opieki paliatywnej. Natomiast inne sektory służby zdrowia i opieki społecznej nie wykorzystują dostatecznie potencjału i energii wolontariuszy.
Organizacje, które będzie można spotkać na terenie Pawilonu 10 września to m.in.: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Domowa Opieka Paliatywna DAR-MED, Brzozów, Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie, Ośrodek Hospicjum Domowe w Warszawie z hospicjami warszawskimi, Fundacja Dobrze Że Jesteś, Fundacja Lubię Pomagać, Puckie Hospicjum p.w. św. Ojca Pio.
W dniu poświęconym Wolontariatowi Medycznemu będzie można nie tylko porozmawiać z wolontariuszami i przedstawicieli organizacji hospicyjnych. Przewidziano również debaty, w czasie których zostaną poruszone tematy związane z tym, jakie zdolności można wykorzystać w pracy wolontariusza, a także praktyczne kwestie, jak: działania social media w wolontariacie czy działania PR w ośrodku opieki paliatywnej.
W Pawilonie będzie można spotkać znane osoby, które chcą dawać siebie innym i od lat angażują się w prace społeczne np. Dorotę Zawadzką. Choć temat jest poważny, organizatorzy tego dnia, nie chcą nim epatować, zaplanowali więc elementy rozrywki: gry, wystawy i happeningi. Wszystko po to, by goście mogli zrozumieć wszystkie oblicza wolontariatu medycznego.
Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.erw2011.gov.pl