Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Pierwsza Doroczna Konwencja Europejskiej Platformy Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu
17-18 października 2011 r., Kraków
Miejsce: Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Pierwsza Doroczna Konwencja organizowana jest wspólnie przez Komisję Europejską oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jako przedstawiciela polskiej prezydencji.
Obrady Konwencji wpisują się w ogólne działania Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania ubóstwu i wykluczeniu społecznemu, zwłaszcza w działania w ramach otwartej metody koordynacji oraz inne formy współdziałania na szczeblu wspólnotowym. Istotnym elementem przyjętej przez Unię Europejską strategii w tej dziedzinie jest aktywne zaangażowanie wszystkich uczestników procesu – zarówno przedstawicieli instytucji rządowych różnego szczebla, sektora pozarządowego, partnerów społecznych, pracodawców, jak i samych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Docelowo Konwencja powinna być corocznym wydarzeniem skupiającym uwagę całej Unii Europejskiej na sprawach walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
Konwencja zastąpi organizowaną dotychczas przez poprzednie prezydencje Konferencję Okrągłego Stołu, jako szersze forum spotkań i dyskusji z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, w tym przedstawicieli różnych środowisk i instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem ubóstwu i wykluczeniu społecznemu.
Wśród głównych celów Konwencji wymienić należy:
■ analizę dotychczasowych postępów na drodze do osiągnięcia celu przewodniego, jakim jest pomoc co najmniej 20 milionom osób w wyjściu z ubóstwa i wykluczenia społecznego;
■ przegląd realizacji działań Komisji Europejskiej zapowiedzianych w ramach Europejskiej Platformy Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu;
■ opracowanie i przedstawienie propozycji przyszłych działań w tym zakresie.
Kluczowym celem Konwencji jest nadanie Europejskiej Platformie znaczenia politycznego oraz pozyskanie wsparcia ze strony instytucji tak rządowych, jak i pozarządowych dla realizacji wyrażonych w niej celów.
Konwencja zostanie zorganizowana w oparciu o doświadczenia i rozwiązania wypracowane podczas Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010 tak, aby powiązać je ściślej z wyzwaniami wyrażonymi w strategii Europa 2020.
Konwencja przebiegać będzie w trzech sesjach, z których jedna będzie miała charakter warsztatów przygotowanych we współpracy z różnymi podmiotami i zainteresowanymi stronami. W ramach sesji warsztatowych uczestnicy uzyskają możliwość przedstawienia pomysłów i sugestii w ramach demokratycznej debaty.
W drugim dniu spotkania przewidziane są wizyty studyjne w instytucjach i organizacjach zajmujących się czynnie przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu, w ramach których zostaną zaprezentowane uczestnikom najlepsze praktyki w tej dziedzinie, osiągnięte również poprzez realizację projektów w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wśród ok. 400 uczestników Konwencji znajdą się delegaci z państw europejskich (krajów członkowskich UE, krajów kandydujących oraz należących do EFTA), w tym między innymi ministrowie odpowiedzialni za sprawy społeczne, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, władz lokalnych, partnerów społecznych, organizacji pozarządowych, osoby doświadczające ubóstwa, naukowcy i dziennikarze.
Link do angielskiej strony stworzonej przez Komisję Europejską
Wstęp na Konwencję tylko za zaproszeniem
Kontakt: