submenu
content

Konferencja Departamentu ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w MPiPS na temat przeciwdziałania przemocy wobec kobiet

5 grudnia 2007 odbyła się konferencja Departamentu ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w MPiPS na temat przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Konferencja została zorganizowana w ramach kampanii Rady Europy poświęconej przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej oraz w ramach „16 dni przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć” (25 listopada – 10 grudnia).

Na zdjęciu: na lewo: Grzegorz Wrona, prawnik DKR oraz Marek Walczak, podinspektor Komenda Główna Policji

Badania wykazują, że od 12 do 15 proc. Europejek powyżej 16. roku życia skazanych jest na przemoc domową i przemoc w związkach – zbyt wiele z nich straciło już życie. Znacznie więcej kobiet jest wykorzystywanych seksualnie i pada ofiarą przemocy fizycznej z rąk byłych partnerów już po rozpadzie związku. – Rada Europy]

Kampania RE ma zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet, nie tylko fizycznej, ale także psychicznej, ekonomicznej i seksualnej. W ramach kampanii zbierane są dane od policji, sądów i ośrodków pomocy społecznej – instytucji, do których zgłaszają się ofiary przemocy. Na początku 2008 roku będzie znana skala przemocy we wszystkich 47 krajach należących do Rady Europy.

Rada Europy na posiedzeniu Komitetu ds. Równości Płci (28 – 30 listopada 2007), który odbył się w Strasburgu, jednogłośnie podjęła rezolucję w sprawie przeciwdziałania przemocy domowej i wobec kobiet.

Jednym z głównych instrumentów Unii Europejskiej służących walce z przemocą wobec dzieci, młodzieży i kobiet jest program Daphne. Jego celem jest zapobieganie i zwalczanie wykorzystywania seksualnego, przemocy w rodzinie, przemocy w szkole oraz zapewnienie wsparcia jej ofiarom.

Jednym z podstawowych elementów programu Daphne jest udzielanie wsparcia finansowego podmiotom, które bezpośrednio lub pośrednio zajmują się zjawiskiem przemocy. Program jest dostępny dla publicznych i prywatnych podmiotów, m.in. organizacji pozarządowych, władz lokalnych, ośrodków naukowych i badawczych.

Od 1997 roku, kiedy uruchomiono pierwszą edycję programu Daphne, w jego ramach dofinansowano 460 projektów. Obecnie realizujemy trzecią edycję programu, budżet Daphne III na lata 2007- 2013 to 116,85 mln euro.

Jak wynika z badań zleconych przez MPiPS, które TNS OBOP przeprowadził w październiku br., najczęściej doświadczaną przez Polaków formą przemocy jest przemoc psychiczna, której przynajmniej raz doświadczyło 31% badanych. Przemocy fizycznej doświadczyło 17% respondentów, 8% przyznaje, że zdarzyło im się być ofiarą przemocy ekonomicznej, zaś 3% deklaruje, że było ofiarą przemocy seksualnej.

Co piąty Polak (20%) – wedle uzyskanych deklaracji – był sprawcą przemocy wobec członków swojego gospodarstwa domowego. Badania pokazują, że doświadczanie przemocy w rodzinie wpływa na jej stosowanie wobec członków rodziny – 13%. Polaków to jednocześnie ofiary i sprawcy przemocy.

36% Polaków przyznaje, że przynajmniej raz doświadczyło jakiejś formy przemocy, 30% było ofiarą przemocy więcej niż raz, 11% - wielokrotnie; większość z nich to kobiety – wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Program konferencji:

10.00 – 10. 15 Powitanie uczestników i rozpoczęcie konferencji. Założenia i cele kampanii Rady Europy w sprawie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej przedstawiła Berenika Anders, dyrektorka Departamentu ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w MPiPS.

10.15 – 10.45 Praktyka prokuratorska w postępowaniu karnym w zakresie artykułu 207 Kodeksu Karnego – wystąpienie Grzegorza Wrony, specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy z Departamentu ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w MPiPS.

MinisterstwoKontaktAktualnościWywiadySprostowania i wyjaśnieniaPrawoKalendarz prac ministrówZamówienia publiczneAnalizy i raporty Staże, praktyki, wolontariat

Prezentacja do pobrania

11.00 – 11.30 „Zapobieganie i zwalczanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i kobiet oraz ochrona ofiar i grup ryzyka – DAPHNE III” - program szczegółowy UE na lata 2007 – 2013 przedstawiła Agata Furgała, członkini Komitetu wspierającego KE we wdrażaniu programu Daphne III; ekspertka Wydziału ds. Profilaktyki i Współpracy ze Społeczeństwem Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA wraz z Martą Jankowską – Oklejak z Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA

Prezentacja do pobrania

11.30 – 12.00 Przemoc wobec kobiet starszych jako przejaw dyskryminacji – wystąpienie Renaty Durdy, dyrektorki Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”

Prezentacja do pobrania

12.15 – 12.45 podsumowanie konferencji
13.00 – 14.00 obiad

Plakat Rady Europy w języku polski do pobrania

Strona kampanii:
http://www.coe.int/t/dc/campaign/stopviolence/default_en.asp

Spot Rady Europy: Stop przemocy domowej wobec kobiet w języku polskim:
https://dl.coe.int/coenew2007/voirfr.aspx?ID=1348&startdate=&enddate=&search=tv%20spot
 

Konferencja Rady Europy w sprawie przeciwdziałania przemocy domowej wobec kobiet

W dniach 6 – 7 grudnia 2007 w Strasburgu odbyła się konferencja Rady Europy na temat pomocy dla kobiet – ofiar przemocy. Spotkanie było kolejnym elementem kampanii Rady Europy na temat przeciwdziałania przemocy domowej wobec kobiet, która kończy się w czerwcu 2008 roku.
Obecnie do Rady Europy należy 47 państw. Polska należy do niej od 26 listopada 1991 roku i była 26 państwem wstępującym do tej organizacji.

Według danych Rady Europy każda kobieta w Europie doświadczyła przemocy fizycznej chociaż raz w życiu, a co 6 była ofiarą przemocy seksualnej.

Sekretarz Generalny Rady Europy Terry Davis przypomniał, że przemoc wobec kobiet to nie tylko naruszenie praw człowieka, ale również najcięższy wyraz dyskryminacji ze względu na płeć, dlatego tak ważne jest nieustanne nagłaśnianie tego tematu, zbieranie statystyk na temat skali przemocy w każdym kraju oraz wyznaczenie minimalnych standardów w zakresie niesienia pomocy ofiarom przemocy. Dzięki staraniom państw członkowskich przemoc wobec kobiet nie jest już tylko prywatną sprawą ofiar przemocy, ale ważnym zagadnieniem publicznym.

Największymi osiągnięciami III Szczytu Rady Europy, który odbył się w Warszawie w 2005 roku, było podpisanie trzech konwencji RE: o zwalczaniu terroryzmu, o zwalczaniu handlu ludźmi oraz o zapobieganiu praniu brudnych pieniędzy.

Przywódcy państw przyjęli również Deklarację Warszawską i plan działania Rady Europy na najbliższe lata, kończąc szczyt. Przedostatni punkt Deklaracji brzmi:
9. Będą nadal rozwijać zasady i mechanizmy skutecznie zapobiegające i eliminujące wszelkie formy nietolerancji i dyskryminacji, w tym antysemityzmu i islamofobii. Postarają się również nadal wdrażać w naszych Państwach Członkowskich politykę równych szans oraz zwiększymy wysiłki w celu osiągnięcia prawdziwej równości miedzy kobietami i mężczyznami i zlikwidują przemoc przeciwko kobietom i dzieciom, w tym przemoc domową.

Na szczycie Rady Europy wszystkie kraje RE podpisały konwencję w sprawie handlu ludźmi, ale jedynie 11 państw z 49 RE ratyfikowało tę konwencję w swoich krajach.

Dziś wiele kobiet pełni najwyższe funkcje w państwach, ale problem przemocy wobec kobiet nadal istnieje. – powiedział Emil Kuczar, przewodniczący Komitetu Ministrów RE. – Jest to bardzo demokratyczne zagadnienie: dotyka jednakowo kobiety biedne, jak i bogate.

Thomas Hammemberg, Komisarz ds. Praw Człowieka RE opowiedział o swoich ostatnich wizytach w Irlandii i Albanii, gdzie toczył nie przynoszące rozwiązań dyskusje z przedstawicielami tych państw, którzy bagatelizują problem przemocy wobec kobiet. W Turcji kampanię na temat przemocy domowej wobec kobiet wspierał sam premier, ale zmusiła go to tego kobieta – doradca.

 

NA ZDJĘCIU: Marta Requena, Dyrektorka Dyrekcji ds. Równości Płci w Radzie Europy oraz Thomas Hammemberg, Komisarz ds. Praw Człowieka Rady Europy.

W dyskusji na temat minimalnych standardów niesienia pomocy kobietom – ofiarom przemocy domowej – pojawił się wątek etycznego konsensusu w sprawie przemilczania problemu w niektórych krajach i tego, że absolutnym standardem powinna być sytuacja, że to sprawca przemocy opuszcza miejsce zamieszkania, a nie jak dotąd – osoba doświadczająca przemocy.

 

Przemoc domowa „wyszła z cienia” życia prywatnego dopiero 15 lat temu na forum ONZ, potem RE; przyznano, że przemoc to naruszenie praw człowieka. Ważne jest także rozróżnienie przemocy domowej od przemocy wobec kobiet, która przybiera formy gwałtu na randce, molestowania seksualnego lub molestowania w miejscu pracy.

Na zakończenie konferencji Jan Kleijssen z Dyrektoriatu Generalnego Praw Człowieka Rady Europy powiedział, że problem przemocy to problem całego społeczeństwa, a nie tylko kobiet.

Wspólnotowy Program na rzecz Zatrudnienia i Solidarności Społecznej – PROGRESS – Olga Soszyńska, specjalista Departamentu Analiz Ekonomicznych i Prognoz w MPiPS, członkini Komitetu wspierającego Komisję Europejską we wdrażaniu inicjatywy PROGRESS – email:

 
sekcja 1 (format pdf)
sekcja 2 (format pdf.)
sekcja 3  (format pdf.)
sekcja 4  (format pdf.)
sekcja 5  (format pdf.)
 
Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” – Elżbieta Rusiniak, Naczelnik Wydziału ds. Profilaktyki i Współpracy ze Społeczeństwem Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego w MSWiA
 
Program "Razem bezpieczniej" (format pdf.)
 
„Zapobieganie i zwalczanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i kobiet oraz ochrona ofiar i grup ryzyka – DAPHNE III" program szczegółowy UE na lata 2007 – 2013 – Agata Furgała, główny specjalista Wydziału ds. Profilaktyki i Współpracy ze Społeczeństwem Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego w MSWiA

 

Daphe III (format pdf.)

Projekt decyzji (format pdf.)

 
„Europejski Fundusz na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich” na lata 2007 – 2013 w ramach programu ogólnego – Solidarność i zarządzanie przepływami migracyjnymi – Eliza Przetak, specjalista w Departamencie Pomocy i Integracji Społecznej w MPIPS
 
Europejski Fundusz na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich (format pdf.)
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: