submenu
content

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy  lub chorobą zawodową ustala się zgodnie z zasadami przewidzianymi dla rent z tytułu niezdolności do pracy w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Renta ta nie może jednak  być niższa niż:
- 80% podstawy jej wymiaru – dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy,
- 60% podstawy jej wymiaru – dla osoby częściowo niezdolnej do pracy,
- 100% podstawy jej wymiaru – dla osoby uprawnionej do renty szkoleniowej.
Te gwarancje wysokości rent mogą być jednak stosowane wyłącznie, gdy do obliczenia podstawy wymiaru renty nie został przyjęty wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wyższy niż 250%. Jeżeli osoba zainteresowana  udokumentuje wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wyższy niż 250% organ rentowy ustala, czy wyższa jest renta obliczona
od podstawy wymiaru, ustalonej od faktycznego wskaźnika wysokości podstawy wymiaru, wyższego niż 250%, czy też renta obliczona od wskaźnika wysokości podstawy wymiaru ograniczonego do 250%, ale z zastosowaniem gwarancji, wynoszącej odpowiednio 60% lub 80% podstawy wymiaru, a w przypadku renty szkoleniowej 100% podstawy wymiaru.
Renta z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową nie może być niższa niż 120% kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy ustalonej i podwyższonej zgodnie z przepisami o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Wysokość renty rodzinnej dla członków rodziny pracownika, który zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej ustala się zgodnie z zasadami przewidzianymi dla rent rodzinnych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z tym że nie może być ona niższa niż 120% kwoty najniższej renty rodzinnej ustalonej i podwyższonej zgodnie z przepisami o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Renta rodzinna przysługuje w wysokości:
- 85% świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu, jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba,
- 90% świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu, jeżeli do renty rodzinnej uprawnione
są dwie osoby,
- 95% świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu, jeżeli do renty rodzinnej uprawnione
są trzy lub więcej osób.
Podstawę obliczenia wysokości renty rodzinnej stanowi renta dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: