Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Informujemy, że w dniu 28 października 2017 r. zmianie uległ dysponent Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego (FWOPP), w związku z czym nadany został nowy numer rachunku bankowego, którego posiadaczem jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
więcejUłatwienie funkcjonowania spółdzielni socjalnych dzięki nowym instrumentom wsparcia z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych oraz Funduszu Pracy – to tylko niektóre zmiany wynikające z nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych.
więcejZ końcem 2017 roku upłynął termin składania do MRPiPS - jako właściwego organu nadzoru - sprawozdań z działalności fundacji za 2016 rok. Ministerstwo przypomina o konieczności jak najszybszego złożenia sprawozdania przez te fundacje, które do tej pory nie wywiązały się z tego obowiązku.
więcejW dniu 29 listopada 2017 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyjęła Program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na lata 2018-2020.
więcejDo 100 tys. zł i do 500 tys. złotych – na taką pożyczkę mogą liczyć podmioty ekonomii społecznej w ramach projektu „Wsparcie inżynierii finansowej na rzecz ekonomii społecznej”. Projekt – na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego.
więcej6 grudnia br. Senat przyjął poprawkę do ustawy o spółdzielniach socjalnych, którą zgłosiła Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Senat chce, żeby organizacje pozarządowe prowadzące Warsztaty Terapii Zajęciowej, Zakłady Aktywności Zawodowej oraz Centra i Kluby Integracji Społecznej mogły być stroną umowy dotyczącej konsorcjum spółdzielczego. Taką poprawkę senatorowie przyjęli w środę do ustawy zwiększającej wsparcie finansowe dla spółdzielni socjalnych oraz ułatwiającej zakładanie takich podmiotów prawnych.
więcejWiększe wsparcie finansowe dla spółdzielni socjalnych, ułatwienia w ich zakładaniu i funkcjonowaniu czy umożliwienie tworzenia konsorcjów spółdzielczych – między innymi takie zmiany zakłada uchwalona dziś przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o spółdzielniach socjalnych oraz niektórych innych ustaw
więcej15 listopada w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęło się dwudniowe I Ogólnopolskie Forum Ekonomii Społecznej i Solidarnej. Organizatorami wydarzenia jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, OZRSS, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu ROPS Kraków i Uniwersytet Warszawski.
więcejCelem systemu wsparcia podmiotów ekonomii społecznej jest wzmocnienie pozycji ekonomicznej i samodzielności rynkowej przedsiębiorstw społecznych. Podmioty ekonomii społecznej mogą korzystać z dotacji oraz ze zwrotnych instrumentów finansowych –pożyczek, a w najbliższej przyszłości także gwarancji i reporęczeń.
więcejUstawa z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych reguluje zasady tworzenia oraz prowadzenia działalności przez spółdzielnie socjalne. Jest to forma podmiotowości prawnej łączącej cechy przedsiębiorstwa oraz organizacji pozarządowej. Spółdzielnie socjalne, prowadząc równolegle działalność gospodarczą oraz reintegrację społeczną i zawodową, stały się jednym z kluczowych podmiotów ekonomii społecznej oraz istotnym instrumentem polityki społecznej w zakresie aktywnej integracji i zwiększania spójności społecznej.
więcej