submenu
content
Kampania Europejski Tydzień 2007, pod hasłem "Mniej dźwigaj"

dotyczyła przeciwdziałania zaburzeniom mięśniowo-szkieletowym. Czym są zaburzenia mięśniowo-szkieletowe (MSD)?
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe obejmują szeroki zakres problemów zdrowotnych, do głównej grupy jednak zaliczają się bóle pleców oraz urazy i zaburzenia w obrębie kończyn górnych, powszechnie znane jako urazy wynikające z chronicznego przeciążenia organizmu. Mogą one także dotyczyć kończyn dolnych. Ich przyczyną, lub powodem nasilenia, może być wykonywana praca.
Wielu problemów mięśniowo-szkieletowych można uniknąć lub je ograniczyć, dzięki przestrzeganiu przepisów BHP, stosowaniu się do wskazówek specjalistów i praktykowaniu właściwych zachowań.
Kampania „Mniej dźwigaj” miała na celu dostarczanie informacji, co robić, aby uniknąć problemów mięśniowo-szkieletowych oraz jak sobie radzić z już istniejącymi. Więcej informacji na stronie: www.mniejdzwigaj.pl.

Kalendarium polskiej edycji kampanii było następujące:
• Ogólnopolski konkurs rysunkowy dla dzieci ze szkół podstawowych pn. „Mniej dźwigaj czyli lżej i bezpieczniej” (kwiecień - maj)
• Dni Zdrowego Kręgosłupa (seminaria dla przedsiębiorstw, spotkania z młodzieżą, konkursy dla dzieci, impreza plenerowa, wystawy plakatów - od 2.maja do 3 czerwca 2007 r., Zamość)
• Seminarium szkoleniowe dla Ekspertów BHP certyfikowanych przez CIOP-PIB nt. ergonomicznej oceny stanowiska pracy (25 maja 2007 r., Warszawa)
• Konferencja prasowa otwierająca kampanię (15 czerwca 2007 r., Warszawa)
• Seminarium dla małych i średnich przedsiębiorstw pn.„Mniej dźwigaj” (6 lipca 2007 r., Olsztyn)
• Polska edycja konkursu „Nagroda za Dobrą Praktykę” na najlepsze rozwiązania w zakresie zapobiegania i zwalczania MSD (kwiecień - wrzesień)
• Ogólnopolski konkurs na plakat poświęcony tematyce kampanii (kwiecień - czerwiec)
• Wystawy plakatów i pokazy filmów (czerwiec - listopad)
• Kampania medialna (październik 2007 r.)
• Seminarium i warsztaty „Mniej dźwigaj” (23-24 października 2007 r., Wrocław)
oraz inne przedsięwzięcia, prowadzone w całym kraju przez instytucje zajmujące się problematyką bhp, szkoły i uczelnie oraz firmy i przedsiębiorstwa.

Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy – 2006

Kampania informacyjna Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy 2006 pod hasłem "Młodzi pracownicy - bezpieczny start” była poświęcona ludziom młodym i zapewnieniu im bezpiecznego oraz zdrowego startu w życie zawodowe. Wspierali ją wszystkie państwa członkowskie, kraje kandydujące i EFTA, prezydencje UE Austrii i Finlandii, Parlament Europejski i Komisja Europejska oraz europejscy partnerzy społeczni. Głównym celem kampanii było promowanie poprawy warunków pracy poprzez angażowanie do realizowanych działań wszystkich zainteresowanych stron. W 2006 roku działania te były prowadzone m.in.: w szkołach, na uczelniach oraz w szeroko pojętym środowisku oświatowym, a także wśród osób odpowiedzialnych za ustanawianie polityki państwa w dziedzinie edukacji.
Kampania „Młodzi pracownicy-bezpieczny start” była prowadzona dwutorowo:
W miejscu pracy:
• wśród młodych pracowników – w celu podnoszenia świadomości zagrożeń występujących w środowisku pracy oraz istnienia ryzyka zawodowego, informowania na temat działań, które należy wykonać rozpoczynając pracę,
• wśród pracodawców – w celu zapewnienia młodym ludziom bezpiecznych warunków pracy, odpowiednich do ich umiejętności oraz kwalifikacji zawodowych, a także szkoleń i nadzoru oraz podniesienia świadomości zadań spoczywających na pracodawcach, w chwili kiedy młode osoby podejmują u nich pracę.
W środowisku oświatowym:
• w szkołach i uczelniach – w celu podnoszenia świadomości istnienia ryzyka zawodowego oraz promowanie zasad bhp, jako integralnej części edukacji – w celu przygotowania młodych ludzi do pierwszego dnia w pracy, a także do stawienia czoła obowiązkom związanym z przestrzeganiem przepisów bhp, czekających na nich w dalszym życiu zawodowym;
• w organizacjach młodzieżowych - w celu podnoszenia świadomości istnienia ryzyka zawodowego i sposobów jego zmniejszania, jako integralnych części działań prowadzonych przez te organizacje – w celu przygotowania młodych ludzi do funkcjonowania w szerszym środowisku zawodowym;
Istnieje potrzeba podnoszenia świadomości występowania zagrożeń i prowadzenia edukacji już we wczesnym etapie rozwoju zawodowego - edukacja z zakresu bhp oraz budowanie kultury bezpieczeństwa wpływają w sposób bezpośredni na poprawę jakości pracy. Bezpieczeństwo pracy powinno być włączone do działań związanych z zatrudnianiem młodych ludzi, do szkoleń prowadzonych w miejscu pracy, a także do programów nauczania w szkołach, na uczelniach oraz do programów kształcenia zawodowego. Edukacja z zakresu bhp przed rozpoczęciem życia zawodowego jest nie tylko częścią przygotowania młodych ludzi do pracy, a także elementem wiedzy zdobywanej przez całe życie.
W ramach kampanii „Młodzi pracownicy - bezpieczny start” zostały przygotowane:
• pakiety informacyjne w językach urzędowych wszystkich państw członkowskich UE;
• plakaty i ulotki informacyjne;
• wielojęzyczna strona internetowa.
Zostały także zorganizowane:
• konkurs dla młodzieży na film wideo na temat bezpieczeństwa pracy, który wyłoni “Młodego europejskiego filmowca roku”;
• Europejski Konkurs Dobrych Praktyk, mający na celu uhonorowanie firm lub organizacji, w tym także szkół, uczelni i organizatorów szkoleń, które wyróżniły się wprowadzeniem innowacyjnych rozwiązań, zapewniających bezpieczne rozpoczęcie życia zawodowego, a także działały na rzecz podnoszenia świadomości istnienia ryzyka zawodowego oraz zapobiegania mu 
• specjalne przedsięwzięcia promocyjne, realizowane w całej Europie, przybliżające główne idee kampanii wszystkim organizacjom - małym i dużym, publicznym i prywatnym, lokalnym, ogólnokrajowym i międzynarodowym. W ramach poprzednich edycji kampanii w krajach UE zorganizowano tysiące imprez, z których wiele było koordynowanych przez sieć krajowych Punktów Centralnych Agencji, działających w 25 państwach członkowskich.
Do głównych celów kampanii zaliczono:
• podniesienie wśród młodych pracowników świadomości występowania zagrożeń oraz informowanie na temat działań, które należy wykonać rozpoczynając pracę;
• uświadomienie pracodawcom zadań spoczywających na nich, w chwili kiedy młoda osoba rozpoczyna pracę zawodową oraz promowanie odpowiednich działań;
• edukacja w zakresie podnoszenia świadomości istnienia ryzyka zawodowego i zapobiegania mu oraz promowanie zasad bhp, jako integralnych elementów edukacji - przygotowanie do pierwszego dnia w pracy;
o wspomaganie realizacji strategii lizbońskiej, szczególnie paktu na rzecz młodzieży.
Kampania miała także na celu wsparcie:
Młodych ludzi:
• młodzi ludzie powinni być świadomymi i odpowiedzialnymi obywatelami.
• wszyscy młodzi pracownicy powinni mieć podstawową wiedzę (i zrozumienie) z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, świadomość jej znaczenia, świadomość swoich praw/obowiązków oraz znać miejsca, w których mogą uzyskać pomoc i informacje.
• wszyscy młodzi pracownicy powinni przejść konieczne szkolenie z zakresu bhp - w miejscu pracy, podczas kursów zawodowych, itp.
Pracodawców i przełożonych:
o pracodawcy powinni tworzyć dla młodych pracowników miejsca pracy wysokiej jakości, powinni także mieć świadomość zalet takiego postępowania związanych z rekrutacją i utrzymaniem pracowników.
• pracodawcy i przełożeni powinni mieć świadomość istnienia ryzyka zawodowego zagrażającego młodym ludziom, sposobu powstawania takiego ryzyka i koniecznych działań.
• pracodawcy powinni uwzględniać opinie młodych pracowników w ocenach ryzyka zawodowego i podejmować stosowne środki dodatkowe w celu ich ochrony poprzez odpowiedni przydział zadań uwzględniający ich (ograniczone) doświadczenie i umiejętności, informacje, szkolenie, nadzór, itp.
• pracodawcy powinni zagwarantować młodym i nowym pracownikom szkolenie wprowadzające i nadzór - jest to także szansa na promowanie innowacyjnych metod, takich jak współpraca młodego pracownika ze starszym mentorem.
Skuteczne włączanie tematyki bhp do programów nauczania:
• absolwenci szkół powinni mieć podstawową świadomość i zrozumienie zagadnień z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ich znaczenia, a także swoich praw/obowiązków.
• studenci uczelni i słuchacze kursów zawodowych, w tym kursów biznesowych i specjalistycznych, powinni mieć możliwość uczestniczenia w odpowiednich szkoleniach oraz dostęp do informacji z zakresu bhp w ramach części takiego szkolenia.
• bhp powinno być integralną częścią przygotowania i organizacji programów praktyk zawodowych.
• osoby odpowiedzialne za ustanawianie polityki państwa w dziedzinie oświaty, zatrudnienia i bhp powinny wspólnie pracować nad włączeniem tematyki bhp do programów nauczania w wymienionych wyżej obszarach.
Osób pracujących z młodymi ludźmi:
Ośrodki zatrudniania młodzieży powinny przekazywać zarówno młodym pracownikom, jak i pracodawcom informacje dotyczące bhp
• młodzi ludzie powinni uzyskać informacje dotyczące bhp przed rozpoczęciem praktyki zawodowej lub stażu.
• dobra współpraca pomiędzy organami ds. zatrudnienia, bezpieczeństwa pracy oraz oświaty powinna umożliwić skuteczne wprowadzanie zasad bhp poprzez zagwarantowanie włączenia tej tematyki w planowanie i organizację praktyk zawodowych.
Osób odpowiedzialnych za ustanawianie polityki państwa:
W obszarze zatrudnienia:
• w strategiach/programach zatrudnienia tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy dla młodych ludzi, z uwzględnieniem zagadnień bhp;
• zapoznawanie młodych ludzi z zasadami bhp.
W obszarze edukacji i kształcenia zawodowego:
• działania na poziomie polityki edukacyjnej mające na celu wprowadzenie tematyki bezpieczeństwa do programów nauczania;
• działania na poziomie polityki edukacyjnej, by osoby pracujące w zawodach związanych ze szczególnym ryzykiem uzyskiwały odpowiednie szkolenia z zakresu zarządzania ryzykiem;
• działania na rzecz włączania tematyki bhp do programów i strategii związanych z zatrudnianiem młodzieży.
Punktem kulminacyjnym kampanii był Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (23-27 października 2006 roku).
Udział w Europejskim Tygodniu Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy 2006 daje okazję do zapewnienia młodym ludziom bezpiecznego i zdrowego startu w życie zawodowe oraz do promowania świadomości istnienia ryzyka zawodowego i zapobiegania mu w przedsiębiorstwach, szkołach i na uczelniach.
Wszystkie instytucje zajmujące się bezpieczeństwem i ochroną zdrowia człowieka w środowisku pracy, podmioty sektora publicznego i prywatnego, przedsiębiorstwa zapewniające miejsca pracy (w tym także MŚP), związki zawodowe i specjaliści ds. bhp, menedżerowie, przełożeni i pracownicy, a także środowisko oświatowe - szkoły, uczelnie i dostawcy szkoleń, organizacje młodzieżowe, podmioty organizujące praktyki zawodowe - są zaproszeni do organizowania własnych działań w tym tygodniu.
Bezpieczny start w pracy jest dla Państwa szansą wzięcia udziału w kampanii mającej na celu zapobieganie wypadkom i problemom zdrowotnym, ochronę młodych ludzi oraz zapewnienie im bezpiecznego startu w życie zawodowe.
 
Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy – 2005

Z inicjatywy Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy została zapoczątkowana w dniu 20 kwietnia 2005 r., tj. w Międzynarodowym Dniu Walki z Hałasem kampania informacyjna pod hasłem „STOP HAŁASOWI!”.
Zwieńczeniem kampanii będzie Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy w dniach 24 – 28 października 2005 r. Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w dniu 20 kwietnia 2005 r. rozpoczął na konferencji prasowej oficjalną inaugurację polskiej edycji kampanii "Stop hałasowi!".
Program działań w tym zakresie m.in. obejmuje:
  • seminarium pt. „Hałas w przemyśle drzewnym”, dotyczące m.in. zagrożeń występujących na stanowiskach pracy w przemyśle drzewnym oraz blok programowy podczas pikniku miejskiego, w dniu 11 czerwca 2005 r. w Lubawie,
  • seminarium nt. „Hałas w środowisku pracy” zorganizowane na Międzynarodowych Targach Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa „SAWO” 2005, w dniach 20 - 23 czerwca 2005 r. w Poznaniu,
  • konkurs na plakat dot. tematyki hałasu w środowisku pracy i życia – zakończenie konkursu i wystawę nagrodzonych prac przewiduje się w okresie październik – grudzień 2005 r., w Warszawie i Krakowie).
    Ramowy program polskiej edycji kampanii "Stop hałasowi!" zawierający szczegółowe przedsięwzięcia związane z walką z hałasem jest dostępny w serwisie bp.edu.pl
Wśród wielu przedsięwzięć realizowanych w ramach tej kampanii na zorganizowanym podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa „SAWO” 2005 seminarium zostanie przedstawiona m. in. problematyka wdrażania do prawa polskiego postanowień Dyrektywy 2003/10/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie minimalnych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dotyczących narażenia pracowników na ryzyko spowodowane czynnikami fizycznymi (hałasem).
W tym zakresie Departament Warunków Pracy aktualnie prowadzi prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne. W projekcie rozporządzenia uwzględniono postanowienia Dyrektywy 2003/10/WE oraz Dyrektywy 2002/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dotyczących narażenia pracowników na ryzyko spowodowane czynnikami fizycznymi (wibracji). Projekt przepisów m.in. określa definicję hałasu oraz wprowadza wartości progów działania, po przekroczeniu których pracodawca będzie miał obowiązek udostępnienia pracownikom – do dobrowolnego stosowania – środków ochrony indywidualnej słuchu oraz podejmowania przedsięwzięć i działań prewencyjnych.

Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy – 2004

Największa w historii Unii Europejskiej kampania dotyczy zapobiegania olbrzymim kosztom ludzkim i finansowym wynikających ze złych warunków pracy w sektorze budownictwa.
Jak podaje Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, podczas inauguracji kampanii 30 kwietnia 2004 r. w Dublinie, wdrożenie wyższych standardów bezpieczeństwa pracy w budownictwie europejskim mogłoby co roku uratować życie 1.300 osobom i zapobiec 850.000 ciężkich wypadków.
Zdaniem Agencji, państwa Unii Europejskiej mogłyby zaoszczędzić do 75 mld euro rocznie obniżając wysoki odsetek wypadków i chorób zawodowych w tym sektorze. Kampania pod hasłem „Budować bezpiecznie”, której uwieńczeniem będzie coroczny Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (18-22 października 2004 r.) będzie podkreślać wagę zagrożeń na stanowiskach pracy w budownictwie europejskim, dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników, a także proponować sposoby rozwiązania tego problemu. Uczestnictwo 30 państw w kampanii czyni ją największym w historii wydarzeniem tego rodzaju. Polską edycję kampanii realizował Krajowy Punkt Centralny Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, którego rolę pełni Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.
Zainaugurowana została konferencją prasową, która odbyła się 30 kwietnia 2004 r. o godz. 12.00, w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – PIB. Wzięli w niej udział m. in. przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, Państwowej Inspekcji Pracy, Związku Zawodowego „Budowlani”. Polska edycja kampanii „Budować Bezpiecznie” obejmowała między innymi przedsięwzięcia takie jak: Piknik Edukacyjny „Budować bezpiecznie”, który odbył się 22 maja 2004 r. w Iławie, seminarium „Budować bezpiecznie – przepisy i praktyka”, który odbył się w dniu 15 czerwca br. podczas Międzynarodowych Targów Środków Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO w Poznaniu, seminarium dla małych i średnich firm „Bezpieczeństwo pracy w budownictwie”, które odbyło się 19-20 października br. oraz spotkania i konsultacje w przedsiębiorstwach budowlanych. Element kampanii stanowił także pakiet informacyjny, rozpowszechniany przez Krajowy Punkt Centralny Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy i dostępny dla wszystkich zainteresowanych oraz witryna internetowa www.bp.edu.pl, a także wiele innych działań, które będą podejmowane przez cały czas trwania kampanii. W opracowaniu wykorzystano materiały przygotowane przez Krajowy Punkt Centralny Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: