Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W związku z pojawiającymi się doniesieniami, dotyczącymi prób zmuszania rolników do odbywania płatnych szkoleń z zakresu bhp, informujemy że przepisy prawa nie nakładają obowiązku poddawania się szkoleniom w tym zakresie na rolników indywidualnych.
więcejPosiedzenie Zespołu Problemowego ds. Prawa Pracy i Układów Zbiorowych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych odbyło się 1 czerwca 2012 r. Zespół podjął prace zmierzające do uregulowania problematyki czasu pracy w dziale szóstym Kodeksu pracy oraz kwestii dotyczących stabilizacji zatrudnienia w kontekście warunków stosowania umów na czas określony, umów cywilnoprawnych, samozatrudnienia oraz pracy tymczasowej.
więcejRadosław Mleczko, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, wziął udział 7 lutego 2012 r. w konferencji Problemy ze stosowaniem przepisów o czasie pracy. Propozycja zmian.
więcejCelem Konkursu jest włączenie pracodawców i pracowników w przedsięwzięcia związane z poprawą warunków pracy oraz promocja nowoczesnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych umożliwiających poprawę stanu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia człowieka w środowisku pracy.
więcejInformacja na temat obowiązujących od dnia 1 stycznia 2012 r. przepisów o wymiarze dodatkowego urlopu macierzyńskim, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, oraz o terminie wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego, a także o wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
więcejPosiedzenie komitetu pojednawczego w sprawie projektu dyrektywy zmieniającej dyrektywę 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącą niektórych aspektów organizacji czasu pracy odbyło się 27 kwietnia 2009 r. Parlamentowi Europejskiemu i Radzie UE nie udało się osiągnąć porozumienia, co oznacza definitywne zakończenie prac nad obecnie rozpatrywanym projektem.
więcejRzecznik Praw Obywatelskich wystąpił 20 grudnia 2007 r. (pismo wpłynęło 27 grudnia 2007 r.) do Ministra Pracy i Polityki Społecznej, zwracając uwagę na skalę monitorowania przez pracodawców korespondencji elektronicznej swoich pracowników oraz nagrywania rozmów telefonicznych.
więcejW obowiązującym stanie prawnym Minister Pracy i Polityki Społecznej nie jest upoważniony do wydania aktu prawnego, który gwarantowałby wszystkim pracownikom krótszy czas pracy w dniu 24 grudnia ( w Wigilię). Czas pracy jest bowiem regulowany przepisami ustawy - Kodeks pracy oraz innych ustaw. Minister Pracy nie może zatem zobowiązać pracodawców, aby czas pracy w Wigilię wynosił tylko 4 godziny.
więcej