Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
14,1% - o tyle wzrósł wskaźnik dzietności w województwie wielkopolskim od 2015 do 2017 r. Dane procentowe niewiele jednak mówią. Twarde statystyki są takie – w 2015 r. w Wielkopolsce urodziło się 36 760 dzieci, a dwa lata później – 42 410. To wzrost, który bez wątpienia jest zasługą prorodzinnej polityki społecznej realizowanej w Polsce i w regionie.
11 pażdziernika 2018 r. w siedzibie MRPiPS odbyło się spotkanie wiceministra Stanisława Szweda z Arturem Kubikiem, Przewodniczącym Związku Zawodowego Polaków w Norwegii "Solidaritet".
więcejPonad 134,3 tys. rodzin objętych programem „Rodzina 500+”, 224,1 tys. już wypłaconych świadczeń na wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry start”, więcej miejsc opieki nad seniorami – to krótkie podsumowanie realizacji polityki społecznej w województwie kujawsko-pomorskim.
więcejPolska zajęła wysokie 30. miejsce w pierwszym Indeksie Kapitału Ludzkiego opracowanym przez Bank Światowy. Co więcej, raport międzynarodowych ekspertów z Oxfam wskazuje, że nasz kraj zajmuje dzisiaj pierwsze miejsce w świecie w wydatkach na walkę z nierównościami społecznymi. To nie wszystko. Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, ubóstwo wśród dzieci w Polsce jest nawet niższe niż w Niemczech czy Szwecji.
więcejRząd wspiera gminy w zakresie wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej utworzenie i utrzymywanie ośrodka pomocy społecznej, także w zakresie wynagrodzenia pracowników, należy do zadania własnego gminy.
W Ministerstwie Rodziny po raz kolejny odbyła się Narodowa Debata o Rodzinie. W wydarzeniu udział wzięli m.in. wicepremier Beata Szydło, minister rodziny Elżbieta Rafalska oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski.
W województwie łódzkim 26% wszystkich rodzin pobierających świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+” otrzymuje pieniądze na pierwsze dziecko. Z kolei do końca września w tym regionie wypłacono prawie 257 tys. świadczeń na wyprawkę szkolną w ramach „Dobrego Startu”. A to tylko fragment polityki społecznej realizowanej w Łódzkiem.
Prawie 1,4 mln osób może skorzystać z pomocy żywnościowej. Potrzebujący dostaną paczki o łącznej wartości 354,5 mln zł. O szczegółach i zmianach wprowadzonych w Podprogramie 2018 Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (POPŻ) rozmawiano w środę na konferencji w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. W konferencji udział wzięła wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Od początku br. do końca września do rodzin w województwie świętokrzyskim trafiło blisko 560 mln zł w ramach programu „Rodzina 500 +”. O tym, że program działa, świadczy nie tylko znaczny spadek ubóstwa skrajnego – z 11,3% w 2015 r. do 5,5% w 2017 r., poprawa sytuacji materialnej większości rodzin, ale też wzrost liczby urodzeń. To tylko jeden z elementów polityki społecznej realizowanej w tym regionie.
Minister Elżbieta Rafalska przebywała dziś z wizytą w województwie dolnośląskim. Odwiedziła m. in. Centrum Usług Społecznych w Oleśnicy, specjalną strefę ekonomiczną w Wałbrzychu oraz spotkała się z seniorami w Kłodzku.