Krzysztof Michałkiewicz, Minister Pracy i Polityki Społecznej, przewodził posiedzeniu Prezydium Komisji Trójstronnej, które odbyło się 4 stycznia 2006 roku w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej, dotyczące realizacji zadania publicznego, upraszcza dotychczasowe przepisy i ułatwia funkcjonowanie organizacji pozarządowych.
Od momentu przystąpienia Polski do UE, liczba Polaków pracujących w krajach UE (i Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Norwegia, Islandia i Lichtenstein) okazała się umiarkowana. Przystąpienie do UE nie zmieniło charakterystycznych cech migracji zarobkowych z Polski. Nadal większość wyjeżdżających pracuje sezonowo w takich sektorach, jak: rolnictwo, ogrodnictwo, sadownictwo, hodowla, leśnictwo, budownictwo, gastronomia i obsługa ruchu turystycznego.
Na stronie internetowej www.pozytek.gov.pl organizacje pożytku publicznego mogą już publikować swoje sprawozdania finansowe. Proces publikacji sprawozdań w bazie jest całkowicie bezpłatny i wyczerpuje obowiązek z art. 23 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
W latach 2006-2009, w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich, 500 najbiedniejszych gmin otrzyma średnio po 20 tys. euro rocznie na działania z zakresu pomocy społecznej.
Rodzice, którzy chcą wiedzieć, czy to, co kupują, jest bezpieczne, mogą skorzystać z dwóch adresów internetowych - amerykańskiego i europejskiego. Na obu są spisy brutalnych gier, popularnych i powszechnie dostępnych także w naszym kraju - przypomina podsekretarz stanu w MPiPS Joanna Kluzik-Rostkowska.
1 marca 2006 r.nastąpi waloryzacja rent i emerytur o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług z ostatnich dwóch lat (obecnie szacowany jest na ok. 6 procent, ale dokładną liczbę poda GUS najwcześniej pod koniec stycznia).
Do 25 listopada 2005 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyznało 205 powiatowym urzędom pracy 26 263,6 tys. złotych dofinansowania z rezerwy Funduszu Pracy na realizację Programu “Pierwszy Biznes”.
Pomimo interwencji polskiego, jak i francuskiego Centrum Solvit, władze francuskie odmówiły przedłużenia stażystom z Polski kart pobytu i nie zezwoliły na dostęp do francuskiego rynku pracy.
Rząd przeznaczył dodatkowe 3 mln zł z rezerwy budżetu państwa na realizowany od kilku lat Program „Bezdomność”. Poprzedni gabinet zaplanował na ten cel 5 mln zł. Uzupełniające wsparcie finansowe związane jest z nadchodzącymi chłodami. Pieniądze trafią do podmiotów pomagających bezdomnym.